birgün

21° AÇIK

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio partisinden ayrıldı

İtalya’da Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Ukrayna'ya silah yardımı konusunda fikir ayrılığına düştüğü partisi 5 Yıldız Hareketi'ni (M5S) bıraktığını açıkladı.

DÜNYA 22.06.2022 00:59
İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio partisinden ayrıldı
Abone Ol google-news

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş sonrasında Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkeleriyle beraber Ukrayna'ya silah yardımı yapan İtalya'da bu konu iç siyasette de tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı hükûmetin Ukrayna'nın silah yardımları da dahil olmak üzere desteklenmesi hususunda Senato'da gün içinde yapılan oylama öncesinde partisi M5S ile ters düşen Di Maio, siyasi geleceğine dair Roma'da bir basın toplantısı düzenledi.

AA'nın haberine göre Di Maio, tarih karşısında saldırıya uğrayan Ukrayna ya da saldırgan Rusya arasında bir seçim yapmaları gerektiğini ifade ederek "Avrupa yanlısı ve Atlantikçi değerleri desteklemek bir hata olamaz. Savaş medyatik bir şov değil. 5 Yıldız Hareketi'nin bazı liderlerinin tutumları, ülkemizi zayıflatma riski taşıyordu." dedi.

Di Maio, "Bugünkü acı veren bir tercih ki bunu yapmak zorunda kalacağımı asla hayal edemezdim. Ben ve pek çoğumuz, 5 Yıldız Hareketi'ni bırakıyoruz. Yarından (bugün) itibaren 5 Yıldız Hareketi, parlamentoda birinci siyasi parti konumunda olmayacak. Bugünden itibaren yeni bir dönem başlıyor." diye konuştu.

Genç siyasi lider, yeni partilerinin kişi bazlı bir parti olmayacağını ve partilerinde nefret diline ve popülizme yer olmayacağını söyledi.

Bu arada, İtalyan ANSA ajansının haberinde, M5S'den Di Maio ile beraber ayrılacak 60'ı milletvekili, 11'i senatör 70'ten fazla parlamenter olduğu belirtildi.

Halihazırda Temsilciler Meclisi’nde 155 milletvekili, Senato'da 72 senatör olmak üzere 227 parlamenteri bulunan M5S'nin Di Maio ve arkadaşlarının ayrılığı ile parlamentoda güç kaybedecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol