birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 03.02.2021 14:38

İTO: Beyazıt’ta bulaşmayıp Kadıköy’de bulaşan bir mutasyon mu tespit ettiniz?

AKP kongreleri tıklım tıklım salonlarda yapılırken, gericilerin her türden eylemine müsaade edilirken Boğaziçi eylemlerinin yasaklanmasına İstanbul Tabip Odası’ndan (İTO) tepki geldi.

İTO: Beyazıt’ta bulaşmayıp Kadıköy’de bulaşan bir mutasyon mu tespit ettiniz?

İstanbul Tabip Odası (İTO), Boğaziçi eylemlerine yönelik koronavirüs salgını bahanesiyle alınan gösteri yasakları üzerine yaptığı açıklamada, “SARS CoV-2’de Beyazıt’ta bulaşmayıp Kadıköy’de bulaşan, kapalı salonlarda bulaşmayıp açık alanlarda bulaşan, AKP kongrelerinde bulaşmayıp AKP karşıtı protestolarda bulaşan tehlikeli bir mutasyon mu tespit ettiniz?” dedi.

İTO Yönetim Kurulu tarafından yapılan “SARS CoV-2’de Tehlikeli ‘Mutasyon’: Beyazıt’ta Bulaşmıyor, Kadıköy’de Bulaşıyor(!)” başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyelerinin kayyum rektöre karşı mücadelesi toplumdan büyük destek görerek devam ediyor.

İstanbul Tabip Odası’nın da bileşenleri arasında bulunduğu İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri ‘Kayyum Rektöre Direnen Boğaziçi Hepimiziz!’ sloganıyla 2 Şubat 2021, Salı günü saat 18.00 için Kadıköy Rıhtımı’nda basın açıklaması çağrısı yaptı. Ancak bu yasal, demokratik ve barışcıl gösteri hakkı emniyet güçleri tarafından biber gazı, plastik mermi ve kaba şiddet kullanılarak engellendi ve 104 kişi göz altına alındı.

Basın açıklaması öncesinde diyalog kurmaya çalıştığımız İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri engellemeye gerekçe olarak Kadıköy Kaymakamlığı’nın aynı gün saat 14.36’da “kamuoyuna saygıyla” duyurduğu şu açıklamayı gösterdiler:

“Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya hesapları üzerinden; 02.02.2021 Salı (bugün) günü saat 18:00’da ve önümüzdeki günlerde Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrıları yapıldığı anlaşılmıştır.

Bahse konu ilçemizde yapılmak istenilen toplanmaların, toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç Maddesine istinaden; Kaymakamlığımızca idaremizde bulunan tüm kapalı ve açık alanlarda yedi (7) gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü YASAKLANMIŞTIR.”

Oysa daha bir gün önce dinci gericiler ellerinde şeriat bayrakları ve “Cenk, Cihat, Şehadet!” sloganlarıyla Beyazıt Meydanı’nda basın açıklaması yapmışlardı.

Ve gene daha bir gün önce AKP Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin kapalı salonlarda toplanan kongrelerine bağlanmış ve partililerine “Salgına rağmen salonları tıklım tıklım doldurdunuz” diyerek teşekkür etmişti.

Soruyoruz:

SARS CoV-2’de Beyazıt’ta bulaşmayıp Kadıköy’de bulaşan, kapalı salonlarda bulaşmayıp açık alanlarda bulaşan, AKP kongrelerinde bulaşmayıp AKP karşıtı protestolarda bulaşan tehlikeli bir mutasyon mu tespit ettiniz?

Uyarıyoruz:

Pandemiyle Mücadeleyi Baskı Politikalarınıza, İstibdat Emellerinize Alet Etmeyin!

Tekrarlıyoruz:

Baş Eğmeyeceğiz! Aşağı Bakmayacağız!

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol