birgün

11° PARÇALI BULUTLU

‘İttifak yerine işbirliği’ vurgusu

Erken seçimin ele alındığı altılı masanın son toplantısında ortak ilkeler metni imzalandı. Metne bir genel başkanın karşı çıktığı ancak sonra ikna edildiği öğrenildi. Adaylık gibi gerilim yaratabilecek konuların detayları daha sonra ele alınacak.

GÜNCEL 31.05.2022 06:30
‘İttifak yerine işbirliği’ vurgusu Davutoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı, 7 saat 15 dakika sürdü. (AA)
Abone Ol google-news

BirGün/ANKARA

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi Genel Başkanları, dördüncü kez altılı masada bir araya geldi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı, 7 saat 15 dakika sürdü. Altılı masanın çalışma süreci hakkında ise “En erken seçim sonuçları resmi olarak açıklanana kadar bir arada hareket edilmesi” kararı alındı.

Kasım ayında olası bir erken seçimin artık ciddi bir ihtimal haline geldiği tespitiyle yola çıkılan liderler toplantısında, genel başkan yardımcıları tarafından çalışmaları sürdürülen komisyonda gündeme geldi. Komisyonların çalışma programlarını inceleyen liderler, bu kapsamda ilk olarak Seçim Güvenliği Komisyonu’nu ele aldı. Seçim öncesi, seçim dönemi, seçim günü ve seçim sonrası olmak üzere dört aşamada yapılacak ortak çalışmaları ele alan liderler, yüzde 98'e ulaşan sandık görevlilerinin atanması konusunda elde edilen ilerlemeyi kamuoyu ile paylaşmaya karar verdi. Bu kapsamda, komisyondan sorumlu genel başkan yardımcılarının 6 Haziran Pazartesi günü kamuoyunun önüne çıkması kararlaştırıldı.

SÜRECİN ORTAK İLKELERİ

Edinilen bilgiye göre, görüşmede ev sahibi Ahmet Davutoğlu'nun öncülüğünde kaleme alınan metne, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın "Haberimiz yok" diyerek çekincelerini belirttiği öğrenildi. Metnin üzerinde çalışılması isteğini ileten Uysal'ın ikna edildiği ve metne imza atmasının sağlandığı bildirildi. Henüz resmi ittifak sürecine girilmediği için, altılı masanın çalışmalarından, “İşbirliği Süreci” olarak bahsedilen ortak ilkeler metninde, özetle şu ifadeler yer aldı: “İşbirliği Süreci’nde yer alan bütün partilerin genel başkanları olarak önümüzdeki kritik tarihi süreçte aşağıdaki ilkelere sadık kalacağımızı taahhüt ve ilan ediyoruz.

•Hukuk devletinin yeniden tesisi için güçlendirilmiş parlamenter sisteme bir an önce geçilmesi gerektiğine inanıyoruz.

•Demokratik hak ve özgürlüklerin evrensel ilkelerini savunan bizler, insan haklarına dayalı bir siyasal düzenin kurulması gerektiğine inanıyoruz.

•Temel hak ve özgürlüklere ilişkin anayasal ve yasal güvenceleri temin edeceğiz.

•Hiç kimse siyasi tercihleri nedeniyle suçlanmayacak, toplumsal barışımızın rövanşist bir tavır ve kolektif suç anlayışı üzerinden zarar görmesine müsaade edilmeyecektir.

•Türkiye’yi Anayasa’mızda yer aldığı şekliyle gerçek bir sosyal devlet haline getireceğiz.

•Sosyal devlet ilkesiyle adil bir gelir dağılımını önceleyen bir ekonomi politikası benimseyeceğiz.

•Devlet yapısını kurumsal kültür, ehliyet ve liyakat temelinde yeniden inşa edeceğiz.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol