İTÜ’lü öğrencilerden ‘Erbakan’ tepkisi
Fotoğraf: BirGün

Haber Merkezi

Makine Mühendisleri Odası, İTÜ Öğrenci Komisyonu, üniversite senatosunun Gümüşsuyu Yerleşkesi’nin isminin değiştirilerek ‘Necmettin Erbakan Yerleşkesi yapılmak istenmesine tepki gösterdi.

Gümüşsuyu Yerleşkesi önünde buluşan öğrenciler şu açıklamayı yaptı: “İTÜ Senatosu'nun bu kararı ülke siyasetinden bağımsız yorumlanamaz. Özellikle son dönemlerde ülke gündeminden düşmeyen tarikat skandallarından bir yenisi daha yaşanmış ve halen güncelliğini korurken nispet yapar gibi bu ülkede ilk defa tarikat liderlerini ve şeyhleri başbakanlık köşkünde ağırlayan, ya şeriat, ya ölüm gibi gerici ve tehditvari sloganlarla miting yapan, ülkenin bugünkü siyasal İslamcı ve gerici karanlığının temelini atmış olan Necmettin Erbakan'ın isminin ülkenin en köklü kampüslerinden birine verilmesi kabul edilemez. Bu karar AKP rejiminin akademiyi laiklikten uzaklaştırma, kendi hâkimiyeti altına alma hamlelerinden biridir. Bu kampüs, bu üniversite özellikle 60'larla birlikte öğrenci hareketinin en büyük kalelerinden birisi olmuştur. Emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı mücadelenin önemli hatlarından biridir. 6. Filo bu üniversiteden çıkılarak denize dökülmüştür. Bu üniversite Harun Karadeniz'lerin üniversitesi ve mirasıdır. Bir siyasal İslamcının ismi verilerek bu üniversitenin hafızası silinemez, geçmişi unutturulamaz.

Bu kararı tanımıyoruz. Her zaman olduğu gibi gerici karanlığa karşı bilimi ve tekniği, sömürüye karşı ekmeğimizi, faşizme karşı yaşamı, siyasal İslam’a karşı laikliği savunmaya devam edeceğiz.” İTÜ Senatosu Milli Görüş’ün eski lideri Necmettin Erbakan’ın isminin Gümüşsuyu Yerleşkesi’ne verilmesini kararlaştırmıştı. Yapılan açıklamada " “İTÜ Gümüşsuyu Prof. Dr. Necmettin Erbakan Yerleşkesi” olması Üniversite Yönetim Kurulunun 06.10.2022 tarih, 1364 sayılı toplantısında uygun bulunarak Üniversite Senatosuna önerilmiştir. Üniversite Senatosunun 06.10.2022 tarih, 813 sayılı toplantısında öneri görüşülmüş ve uygun bulunmuştur” ifadeleri kullanılmıştı.