birgün

23° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.02.2020 19:58

İTÜ öğrencisine verilen uzaklaştırma cezasına mahkemeden durdurma kararı

İTÜ öğrencisine verilen uzaklaştırma cezasına mahkemeden durdurma kararı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yönetiminin ve Özel Güvenlik Birimleri'nin (ÖGB) tüm baskılarına rağmen okuldaki özel işletmelerin fiyatlarının yüksek olmasına karşı boykota devam eden 7 öğrenciye ‘bir yarıyıl için uzaklaştırma’ cezası verilmişti. Cezaya ilişkin yapılan başvuru kararını veren mahkeme, bir öğrencinin disiplin cezasıyla ilgili ‘durdurma’ kararı verdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri 18 Aralık 2019 tarihinde okuldaki özel işletmelerin kantin fiyatlarının çok yüksek olmasına karşı boykot kararı almıştı.

Öğrenciler kampüste öğrenci kantini kurarken, boykot kapsamında merkezi derslikte çay, kahve vb. ürünleri ücretsiz dağıtmıştı.

ÖĞRENCİLERE UZAKLAŞTIRMA CEZASI

Okullarında sürdürdükleri boykota, İTÜ yönetiminin ve ÖGB'nin tüm baskılarına rağmen devam eden öğrencilere soruşturma açılmasının ardından, İTÜ Rektörlüğü’nün kararına göre 7 öğrenciye ‘bir yarıyıl için uzaklaştırma’ cezası verildi.

HAK ARAMAK HUZURU BOZUYORMUŞ!

İTÜ Rektörlüğü tarafından hazırlanan görevlendirme yazısında, uzaklaştırma cezası alan öğrencilere “Öğrenme ve öğretme hürriyetinin engelleyici veya ‘yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak’ ve ‘izin almadan toplantılar düzenlemek’ eylemlerini işlediğiniz tespit edilmiştir” denildi.

MAHKEMEDEN ‘DURDURMA’ KARARI

Ceza verilen öğrencilerden Eren Çağlar Başbağ tarafından disiplin cezasının iptaline ilişkin İstanbul 9. İdare Mahkemesi’ne başvuru yapıldı. Başvuruyu görüşen mahkeme, “Dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle, davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına” karar verdi.

itu-ogrencisine-verilen-uzaklastirma-cezasina-mahkemeden-durdurma-karari-689538-1.

Mahkeme ayrıca savunma ile ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idareye 30 gün süre tanınmasına ve dava konusu işlemin dayanağı sorularak işleme ilişkin bilgi ve belgelerin, davacıya ilişkin disiplin soruşturması dosyasının onaylı ve okunaklı birer suretinin istenilmesine karar verdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız