birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

İYİ Parti, Suriye ziyareti için Dışişleri Bakanlığı’na resmi başvurusunu yaptı

İYİ Partisi Sözcüsü Kürşad Zorlu, partisinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve yönetimi ile görüşmek için Dışişleri Bakanlığı’na resmi başvuruyu ulaştırdıklarını söyledi. Zorlu, Dışişleri Bakanlığı’ndan gelecek cevabı 15 Aralık’a kadar bekleyeceklerini kaydetti.

SİYASET 08.12.2022 11:35
İYİ Parti, Suriye ziyareti için Dışişleri Bakanlığı’na resmi başvurusunu yaptı
Abone Ol google-news

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Suriye’de meşru yönetimle temas sağlanması yönündeki resmî yazımızı Dışişleri Bakanlığı'na ulaştırdık. Bir örneğini de bakanlık makamına ilettik. İlgili yazımızda da belirttiğimiz gerekçe ve hedeflerimiz doğrultusunda 15 Aralık tarihine kadar gerekli diplomatik girişimler konusunda tarafımıza cevap verilmesini bekliyor olacağız” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, partisinin Suriye ile diplomatik temasa ilişkin resmi yazısını Dışişleri Bakanlığı’na ilettiklerini belirtti.

Görüşmenin iki ülkenin geleceği konusunda önemli olduğunu söyleyen Zorlu, “Gerek sığınmacı probleminin olabildiğince hızlı çözülebilmesi gerekse terör koridoru başta olmak üzere ülkemizin güvenlik kaygılarının giderilmesi için komşu ülkemizle gerçekçi ve dengeli bir görüşme sürecinin başlatılmasının hayati olduğunu düşünüyoruz. Bu hassasiyetlerimizin iki komşu ülkenin ilişkilerinin geleceği bakımından olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HEYET HENÜZ BELLİ DEĞİL”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 2020 yılında konuya ilişkin sözlerini hatırlatan Zorlu, şöyle devam etti:

"Şunu vurgulamak isterim ki bu gidişatı ilk ve en yüksek seviyede ortaya koyan parti biziz. Zira 5 Ocak 2020 tarihinde TBMM Grup Toplantımızda Sayın Genel Başkanımız sorunu derhal çözebilmek adına gerekirse devlet adına ‘Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu’ belirtmişti. Maalesef siyaset üstü bu çağrılarımıza kulak tıkandı ve problemin daha da derinleşti.

Henüz gidecek heyet belli değil, çalışma Genel Başkanımızın uhdesinde ve planlamamızı bilahare kamuoyumuzla paylaşacağız. Temel bir hassasiyetimiz de Mehmetçiğimizin oradaki varlığı, can güvenliği ve mücadelesidir. Sorunun nihai çözümü açısından bu sürecin diplomasi trafiği ile desteklenmesini hayati kılmaktadır. Türkiye ile Suriye işbirliği ve uzaklaşmayı harekete geçirebilir.”

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol