birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 30.03.2020 15:50

İYİ Parti: Türkiye çapında karantina ilan edilmeli

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, iktidara 'Türkiye çapında karantina ilan edilmesi' çağrısında bulunarak, "Aksi halde sağlık sistemi çökebilir" açıklamasını yaptı

İYİ Parti: Türkiye çapında karantina ilan edilmeli

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, halka besin ve yaşam desteği sağlayacak işlerde çalışanlar dışında tutularak Türkiye çapında karantina ilan edilmesi önerisinde bulundu.

Çıray, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın gerçekten etkili olabilecek engelleyici stratejileri hayata geçirmediğini, tedbirlerin taksit taksit alındığını söyledi.

"BAKAN KOCA'NIN AÇIKLADIĞI RAKAMLAR ÇELİŞKİLİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı rakamlarda çelişki olduğunu belirten Çıray, şu değerlendirmede bulundu:

"Nitekim Mecliste yaptığı açıklamada 13 bin 211'i ileri düzeyde olmak üzere, toplam 25 bin 466 yoğun bakım yatağı olduğunu' söylemişti. Cuma günü yaptığı açıklamada ise bu yatakların yüzde 63'ü dolu dedi. Bu durumda Sayın Bakan'ın açıklamasına göre yoğun bakımda cuma akşamı itibarı ile yatan hasta sayısı 16 bin olmalıydı. Ancak pazar günü yoğun bakımda yatan hasta sayısının yüzde 6 olduğu açıklandı.

Diğer yandan, toplam kaybettiğimiz hasta sayısı 16 olarak açıklanmışken sadece İstanbul'da vefat eden hasta sayısının 20 olduğunu öğrendik. Bu çelişkili açıklamalar doğru değildir. En ihtiyaç olduğu zamanda Sağlık Bakanlığına güven duygusunu zedeler. Alınacak önemli tedbirlerin inanılırlığını yok eder. Türk milletinin gerçeğe, sadece gerçeğe ihtiyacı var."

"AKP'LİLER SALGININ VAHAMETİNİN FARKINDA DEĞİL"

Koronavirüs salgınının üzerinde odaklanmayı engelleyen tüm faktörlerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Çıray, "Sayın Cumhurbaşkanında varlık bulan tüm yönetim unsurlarına acil çağrıda bulunuyorum, bu kadar derdimizin arasında dertlerimizi azaltın. Hiç olmazsa şehit haberleri duymayalım" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca'nın her konuşmasında son karar vericinin Erdoğan olduğunu dile getirdiğine dikkati çeken Çıray, Erdoğan'ın ve AKP'lilerin salgının vahametinin farkında olmadığını söyledi.

"AKSİ HALDE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR"

Aytun Çıray, şunları kaydetti:

"Biz Türk milleti olarak ölümü ilahi bir gerçek olarak kabul eden bir inancın sahibiyiz. Bu virüsü de bir çok şeyi yendiğimiz gibi yeneceğiz. Ancak bir virüsün bize ağır zayiat ve acı vermesine izin veremeyiz. Eğer vahametin önemine binaen yaptığımız önerilerimize kulak verilseydi, bu salgının üstesinden çok küçük bir maliyetle gelebilirdik. Arabalarda tek çift plaka yasağı gibi taksitle karantina olmaz. Lütfen ivedilikle bizlere besin ve yaşam desteği sağlayacak işlerde çalışanlar dışında Türkiye çapında karantinayı ilan edin. Türkiye çapında karantina şart. Aksi halde sağlık sistemi çökebilir."

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız