birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 08.06.2021 17:19

İZENERJİ’de toplu iş sözleşmesi süreci tıkandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZENERJİ ile DİSK Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasında yürütülen ve yaklaşık 10 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde önemli bir gelişme yaşandı. Taban ücrete verilen yüzde 30.20’lik ve sosyal haklara verilen yüzde 16’lık, aylık toplamda yüzde 46’lık zammı kabul etmeyen İZENERJİ işçileri, sendikanın kendilerine sunduğu “sandık” teklifini reddetti.

İZENERJİ’de toplu iş sözleşmesi süreci tıkandı

Aycan KARADAĞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İZENERJİ’de örgütlü DİSK Genel İş Sendikası 2 No’lu Şubesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında yürütülen ve yaklaşık 10 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşme süreci tıkandı.

Süreçte gelinen nokta hakkında bilgi vermek için İZENERJİ Genel Müdürlüğü önünde basın toplantısı düzenledi.öDİSK Genel İş 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, taban ücreti için yüzde 30.20’lik, sosyal haklar için yüzde 16’lık zam teklifini açıkladı. Son kararı vermek için tüm birimlere sandık koyacaklarını belirten Yıldız, alandaki işçilerin tepkileri üzerine işyeri temsilcileriyle toplantı kararı aldı.

TİS sürecinde gelinen noktayı açıklayan Yıldız, “A grubumuza 2021 Ocak ayında enflasyon artı 2 refah payı alacağız, yüzde 30.20 oldu. Rakamları açıklayacağım kararı birlikte alacağız. Şu anda taban ücretinde A grubuna brüt olarak 1061 TL, net 758 TL. B grubuna 1068 TL brüt net 768 TL. C grubuna 1061 TL net 758 TL. D grubuna 1049 TL net 750 TL. Yani taban ücretimize açıkladığım gibi yüzde 30.20 zam geldi. Bu bir yıllık zam. 2022 1 Ocak itibariyle altı aylık geriye dönük enflasyon artı iki refah payı 2022’nin Haziran ayından itibaren de enflasyon artı bir refah payı alacağız. Geldiğimiz son nokta budur. Sosyal haklara da yüzde 16 zam oldu. Toplamda yüzde 46’lık zammımız hayırlı olsun. Ancak biz birlikte karar alacağız dedik. Geldiğimiz son aşama bu. Kararı burası verecek. Çıkıp imzalayalım mı, imzalamayalım mı?” açıklamalarında bulundu.

NE KARAR ALINMASI GEREKİYORSA BİRLİKTE YOL ALACAĞIZ

Yıldız’ın konuşmasının üzerine emekçilerden ‘hayır’ sesleri yükseldi. İşçiler, ‘Eşit işe eşit ücret’, ‘Sadaka değil toplu sözleşme’ sloganları attı. Yıldız, “Kimse bize bunları hayrına vermedi, 155 gündür masada mücadele ederek aldık. Bu toplu sözleşmeyi, dün oturup bugün bitirmedik. Yarından itibaren bu rakamları oylamaya sunacağız. Bütün birimlere sandık koyacağız” diye konuştu.

Açıklamanın üzerine işçilerden ‘yuhalama’ gelince Yıldız, “Yuhaladığınız adam aylardır bu toplu sözleşmeyi en iyi noktaya getirmek için sizlerle birlikte elinden gelen çabayı gösteriyor. Burada 3 bin kişiyle karar alamayız. Ne karar alınması gerekiyorsa birlikte yol alacağız” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol