birgün

22° AÇIK

İzmir Barosu’ndan Atatürk’e lanet okuyanlara suç duyurusu

İzmir Barosu, Atatürk'e zalim ve kâfir deme cüretini gösteren şahıs ile Devrim Kanunu'nu ihlal edenler hakkında suç duyurusunda bulundu

GÜNCEL 31.05.2021 11:25
İzmir Barosu’ndan Atatürk’e lanet okuyanlara suç duyurusu
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın da katıldığı ve Erdoğan’ın torunu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun icazet aldığı Ayasofya’daki törende imam, Ayasofya'yı müzeye çevirenlere lanet okudu. İmamın sözleri sonrası İzmir Barosu suç duyurusunda bulundu.

İzmir Barosu tarafından yapılan açıklamada, “Törene katılan çocuklara 430 Sayılı Öğretim Birliği Yasası (Tevhidi Tedrisat Kanunu) çiğnenmek suretiyle uygulamaya konulan Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında hafızlık icazeti verilmiş, yine 2596 Sayılı Kanuna aykırı olarak, ruhani kıyafetler giydirilmiştir” denildi.

Yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı olarak gerçekleştirilen bu törende, Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski imam hatibi Mustafa Demirkan isimli zat, kimden alındığı belli olmayan bir yetkiyle yaptığı konuşmasında doğrudan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etmiş ve bu hakaretler kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine emanet edilen koltukları işgal eden şahıslar tarafından sessizce dinlenilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Cüretlerini kindar ve dindar nesil yetiştirmek isteyenlerden aldıkları belirtilen açıklamada, “Atatürk'e yönelik olarak kullanılan "zalim ve kafir" sözcüklerini seslendirmeye cesaret edebilen bu kişinin söz konusu gücü aldığı yer bellidir. Kindar ve dindar nesil yetiştirmek isteyen zihniyet ile başta Öğretim Birliği Yasası olmak üzere devrim yasalarını çiğneyen zihniyet, gücünü aynı odaklardan almaktadır” denildi.

“İŞGAL GEMİLERİNE SELAM DURANLARLA AYNI FİKRİYATTALAR”

“Kurucu önderimizin barış siyasetini anlamaktan aciz kişilerin 1918 yılında İstanbul'u işgal eden İngiliz gemilerine selam duran kişilerle aynı fikriyatı taşıdıklarını biliyoruz” ifadeleri kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Özgürce ibadet edebildikleri ülkeyi kuran devrimci iradeye zalim ve kafir diyebilecek kadar küçülmüş bu fikriyat ve onun destekçisi siyasi zihniyete, tarih gereken cevabı en sert biçimde verecektir. İzmir Barosu, devrim kanunlarını çiğneyenler ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden kişi hakkında yasanın kendisine tanıdığı yetkileri kullanarak suç duyurusunda bulunmuştur. Ülkemizin aydınlık geleceği kindar ve dindarlarda değil; fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesillerdedir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol