birgün

15° AÇIK

BİRGÜN EGE 30.04.2021 17:34

İzmir’de '1 Mayıs' Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı

İzmir’de TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve İzmir Barosu tarafından Gündoğdu Meydanı’nda sınırlı sayıda katılımcı ile 1 Mayıs kutlaması için bir basın açıklaması düzenlenerek Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

İzmir’de '1 Mayıs' Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı

BİRGÜN EGE

İzmir’de TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve İzmir Barosu 1 Mayıs kutlaması için Gündoğdu Meydanı’na çelenk bırakarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, yaşam haklarından vazgeçmediklerini belirleterek, “Bugün 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü için yan yanayız. Yasaklara rağmen, baskılara rağmen bizlerin 1 Mayıs’ta söyleyecek sözümüz, büyüteceğimiz umudumuz var. Bugün ‘tam kapanma’ diye sundukları önlem paketinde de işçi sınıfının ve halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor. Tam kapanma dedikleri önlemlerde biz yokuz: Çalışanlar hastalanmaya, çalışmayanlar da açlığa mahkum ediliyor. Göz göre göre hastalanıyoruz, ölüyoruz ve tükeniyoruz” diye konuştu.

izmir-de-1-mayis-gundogdu-meydani-nda-kutlandi-870856-1.

KOD-29 VE ÜCRETSİZ İZİN ZULMÜNE SON VERİLSİN!

Dr. Çamlı, taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

• "Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlansın, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulsun!

• Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

• Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin!

• İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere destek için kullanılsın!

• Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

• İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

• Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın, fatura borçları faizsiz ertelensin.

• Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

• İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol