birgün

26° PARÇALI BULUTLU

İzmir’de buğdayın kilosu 10 TL’den alınacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözleşmeli üretim yapan çiftçilerden karakılçık buğdayının kilosunun 10 TL’den alınacağı açıkladı.

BİRGÜN EGE 02.06.2022 12:13
İzmir’de buğdayın kilosu 10 TL’den alınacak Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir’de alım garantili modelle küçük üretici desteklenmeye devam ediliyor. Piyasa fiyatının iki katı üzerinde bedelle alım yapmayı sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl karakılçık buğdayı tohumu dağıttığı üreticiden buğdayın kilosunu 10 TL’den alacağını duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi buğdayı 3.5 TL’ye alacağını açıklamışken, biz karakılçık tohumu dağıttığımız üreticiden 7 TL’den alım yapacağımızı duyurmuştuk. Toprak Mahsulleri Ofisi halen buğday fiyatı açıklamadı ama biz enflasyon baskısını düşünerek sözleşmeli üretilen karakılçık buğdayının kilo fiyatını 7 TL’den 10 TL’ye çıkarttığımızı çiftçimize müjdelemek istiyoruz. Üreticimizin üretebilmesi için gereken tüm desteği vereceğiz” dedi.

İZMİRLİ MARKASI İLE SATILACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı atalık tohum karakılçık buğdayını yaygınlaştırma projesi, İzmir ölçeğine taşınarak kentin tüm ovalarını karakılçık buğdayıyla buluşturmayı hedefliyor. İthal tohum yerine yerel tohum kullanılmasını teşvik etmek ve buğday üreticilerine destek sağlamak için başlatılan proje kapsamında bu yıl İzmir, Manisa Salihli ve Burdur’da 4 bin dekar alanda hasat yapılacak. Tam verimde yaklaşık 800 ton karakılçık buğdayı alınması ve üreticiye 8 milyon lira destek olunması hedefleniyor. Buğdayların önemli bir kısmı önümüzdeki sene için tohum olarak ayrılacak, kalan kısmı ile Büyükşehir iştiraki İzTarım un, ekmek ve makarna yaparak İzmirli markası ile tüketicilere ulaştıracak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol