İzmir 40'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi, Bornova’da bir apartmandaki kapı komşusunun 17 yaşındaki çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla yargılanan Y.T,’ye indirimsiz 6 yıl hapis cezası verildi.

Kaynak: DHA
İzmir'de çocuğa cinsel taciz davası: 6 yıl indirimsiz hapis cezası

İzmir’in Bornova ilçesinde 17 yaşındaki Y.B.'ye cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla yargılanan kişi, hapis cezasına çarptırıldı.

Olay, geçen yıl 4 Ağustos'ta Altındağ semtindeki bir apartmanda meydana geldi. Lise öğrencisi Y.B., karşı komşusu olan Y.T.'nin cinsel tacizine uğradı. Y.B.'nin durumu arkadaşına anlatmasının ardından olayı aile fertleri de öğrendi. Aile Y.T.'den şikayetçi oldu. Y.B. Şikayet üzerine Çocuk İzlem Merkezi'nde (ÇİM) verdiği ifadede, Y.T’nin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu belirterek şikayetçi oldu.

UZAKLAŞTIMA KARARINDA MESAFE BELİRTİLMEDİ

Gözaltına alınan Y.T., kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Y.T., çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İzmir 2'nci Aile Mahkemesi, Y.T. hakkında 3 aylık uzaklaştırma kararı verdi ancak kararda mesafe belirtilmedi. Şikayet üzerine yürütülen soruşturmanın ardından iddianame hazırlandı. Savcı iddianamede Y.T. hakkında 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'çocuğun cinsel istismarı' suçlarından 13 yıla kadar hapis isteminde bulundu. İddianame İzmir 40'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Mahkemede savunma yapan Y.T, “Böyle bir eylemi gerçekleştirmem mümkün değildir. Beraatimi talep ediyorum. Karşınıza böyle bir iddia ile çıktığım için utanıyorum” ifadelerini kullandı.

İNDİRİM UYGULANMADI

Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda mağdur çocuğun anlatımlarının tutarlı olduğu, çelişki saptanmadığı belirtildi. Son görülen duruşmada karar çıktı. Hakim, Y.T.'yi kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırırken suçun çocuğa karşı ve cinsel amaçla işlenmesi sebebiyle ceza 3 yıla çıkarıldı. Hakim, sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı suçundan da sanığı 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Toplam 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Y.T. hakkında indirim de uygulanmadı.

Kararı değerlendiren Y.B.'nin ailesinin avukatı Hasan Kumral “Sanık hakkında verilen karar yerindedir çünkü dosyadaki delillere baktığımızda bu eylemleri işlediği sabit. İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılan ülkemizde bu örnek bir karardır. Bu karar Türkiye'deki kadın ve çocukların haklarını güvence altına alınması yönünden de örnektir. Mahkumiyet kararında sadece Yargıtay'ın içtihatları değil, dosyadaki somut olgular dikkate alınmıştır. Sanık kaçamak yollu bu suçu işlediğini kabul etmiştir” diye konuştu.