birgün

7° AÇIK

İzmir’de deniz kirliliği büyüyor: Körfez çok hasta

İzmir İnciraltı kıyılarındaki yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Çakalburnu Lagünü’nün 4’te 3’ü deniz maruluyla kaplandı. Dokuz Eylül Üniversite’sinden Prof. Dr. Doğan Yaşar “Körfez artık alarm veriyor” dedi.

BİRGÜN EGE 12.11.2021 10:28
İzmir’de deniz kirliliği büyüyor: Körfez çok hasta
Abone Ol google-news

GEYSU MALAY

İzmir Körfezi’nde sıklıkla görülen deniz marulu, yılın ılık geçen dönemlerinde ciddi oranda artıyor. Çakalburnu Lagünü’nün neredeyse 4’te 3’ü deniz marulu ile yeşile boyanmış durumda. Dokuz Eylül Üniversite’sinden Prof. Dr. Doğan Yaşar, denizlerin besine doyduğunu gösteren bu oluşumun oradaki doğal yaşamı negatif etkilediğini söyledi.

Denizlerin uzun süredar foseptik olarak kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Yaşar, “Dünya ve Türkiye nüfusunun yüzde 80’i denize 200 kilometre bandında yaşadığı için atıklar doğrudan denize gidiyor. Denizlerde gördüğümüz plankton patlamalarının ya da deniz marulu gibi oluşumların tek temel nedeni ortamdaki besinin artmasıdır. Besin çoksa ve hava ılık gidiyorsa deniz suyundaki organizma sayısında artış yaşanır” diye konuştu.

KAÇAKLARIN ÖNÜ KESİLMELİ

İzmir’in Avrupa’nın en iyi arıtma tesisine sahip olduğunu fakat kaçaklar yüzünden bu tarz durumlarla karşılaştığımızı söylen Prof. Dr. Yaşar, şunları dile getirdi: “Denizi bir insan gibi düşündüğümüz zaman deniz hasta diyebiliriz. Semptomları var. Biter mi dersek bitmez. Arıtma tesisleri verimli çalıştırılmalı ve kaçakların da önü kesilmeli. İzmir’de yapılan çok büyük bilimsel yanlışlar var. Mesela; dereler betonlandı ve o suyun içindeki ağır metalleri çekecek olan toprak betonun altında kalmış oldu. Artık bunlar doğrudan denize geliyor. İşte bu insan kaynaklı bir olay. 2003 yılından beri konuşuyorum. Derelerden temiz su gelmediği sürece biz bunları çekeceğiz. Yerel ve merkezi yönetimin aslında yapacak çok şeyi var ve bir an önce gerekli tedbirleri almalılar. Mesela; Çiğli arıtmadan gelen suları daha iyi arıtıp tarıma kazandırmalıyız. Böylelikle hem denizi hem tarımı kurtarmış oluruz. Şu an en kurak dönemlerimiz diyoruz fakat daha hiçbir şey görmedik. Bu bize pahalı tarım ürünleri ve pahalı enerji olarak da yansıyor.”

Yaşar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “1955 yılından günümüze geldiğinde ise kirlilik ciddi bir boyuta geldi. Bunun çözülmesi için fabrikalar arıtma tesislerini açmalı. Arıtma tesisleri sübvanse edilmek zorunda. Ya da fabrikalar denize olan bölümleri kapatılacak. Körfez hasta. Artık körfeze bir şey yüklememek gerekiyor. Derelerin temizlenmesi gerekiyor. Fabrikaların sıkı denetlenmesi gerekiyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun