birgün

25° AÇIK

İzmir’de depremzedeler isyanda: Çadırda kalacağız!

İzmir’de depremin üzerinden 8 ay geçti ama depremzedelerin barınma sorunları çözülmedi. Depremzedeler, “Kordon’da çadır kuracağız, burada kalacağız” dedi.

GÜNCEL 14.06.2021 07:11
İzmir’de depremzedeler isyanda: Çadırda kalacağız!
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

İzmir’de geçen yıl 30 Ekim’de meydana gelen, 117 kişinin yaşamını yitirdiği 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından evsiz kalan binlerce yurttaş, hâlâ sorunlarına çözüm bekliyor. Depremin üzerinden geçen 8 ayda tek yapılan hasarlı binaların yıkımı oldu. Depremzedelere verilen pek çok söz ise tutulmadı.

Depremzedeler, kendilerine verilen sözlerin tutulmaması durumunda, talepleri kabul edilene dek Alsancak Kordon’da bulunan Gündoğdu Meydanı’na çadır kuracaklarını ve burada kalacaklarını duyurdu.

Depremzedeler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmek üzere taleplerini dile getirdikleri dilekçeleri, AKP İzmir Milletvekili Necip Nasır ile AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye teslim etti. Proje alanındaki tüm konutlara hasar durumuna bakılmaksızın aynı hak sahipliğinin tanınmasını isteyen depremzedeler, bunun yanında 2 yıl geri ödemesiz 18 yıl vadeyle kredi talep etti.

DASK’ın bazı depremzedelere kısmi ödeme yaptığını belirten depremzedeler, bu haksızlığın giderilmesini de istedi.

İNŞAATLAR DENETLENSİN

Depremzedelerin diğer talepleri ise şöyle: “Hak kayıplarının önüne geçilmesini istiyoruz. Yeni yapılan konutlar hak sahiplerine teslim edilirken, deprem öncesinde sahip olduğu dairesinin kendi binasında, mümkün mertebe eşdeğer olmasını talep ediyoruz. Proje alanında bulunan inşaatlarda teknik ve yapısal bazı hatalar yapıldığını görüyoruz. Bunun yanında inşaat malzeme kalitesinin de rezerv alandaki kaliteyle aynı olmadığını gördük. Yaşanan bu afetten sonra doğal olarak daha sağlam bir binada yaşamak istiyoruz. Dolayısıyla bu inşaatların gerektiği gibi denetlenmesini ve düzeltilmesini talep ediyoruz.”

ARTIK YORULDUK

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan da “Biz artık yorulduk, çözüm noktasının cumhurbaşkanı olduğunu biliyoruz ve sesimizi kendisine duyurmak istiyoruz. Bu taleplerimiz kendisine ulaştığında kredi konusunun çözüleceğini umuyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi de emsal ve kat artışını gerçekleştirirse depremin vurduğu 500 bin çaresiz İzmirli hayata tekrar tutunacak” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol