birgün

22° AÇIK

İzmir’de gazetecilerden sansür yasasına tepki: Bizi özgür bırakın

İzmir’de gazeteciler, 'dezenformasyon yasası' olarak bilinen yasaya karşı eylem gerçekleştirdi. Açıklamada, “Bizi özgür bırakın. Türkiye’yi toplumu bizim üzerimizden şekillendirmekten vazgeçin” denildi.

MEDYA 21.06.2022 14:32
İzmir’de gazetecilerden sansür yasasına tepki: Bizi özgür bırakın
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir'de basın meslek örgütleri yarın TBMM'de görüşülecek medyaya sansür getirecek 'dezenformasyon yasası'na karşı Konak Hasan Tahsin anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya; İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, KESK, DİSK ve SOL Parti olmak üzere siyasi partiler destek verdi.

"Basın özgürse toplum özgürdür", "Özgür basın susturulamaz", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz" sloganları atan kitle adına açıklamayı İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi okudu.

Gappi, yasa teklifiyle medyaya yönelik öngörülen idari tedbirler arasında para cezası, reklam yasakları ve sosyal medya ağlarına bant daraltma yaptırımların da olduğunu söyleyerek, "Yasa teklifinde keyfiyete dayalı yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynağı olan resmi ilanları alamamakla ve kapanmakla karşı karşıya kalacaktır" dedi.

"TOPLUMSAL BİR OTOSANSÜR DALGASI YARATACAK"

Yasa teklifi yasallaşırsa sadece gazeteci için değil yurttaş için de yanlış bilgiyi alenen yayma suçu nedeniyle 3 yıl hapis cezası riski olacağını ifade eden Gappi, "Tüm toplumun yazmaktan, eleştirmekten, sosyal medyada mesaj paylaşmaktan alıkoyulması hedeflenmektedir. Bu yasa toplumsal bir oto sansür dalgası yaratacaktır. Bu nedenle sadece gazetecilerin sorunu değil tüm toplumun sorunudur" diye konuştu.

Bağımsız haberciliğin doğrudan yana mücadele eden herkes için geçerli olduğunu belirten Gappi, şunları söyledi: "Bizi özgür bırakın. Türkiye’yi toplumu bizim üzerimizden şekillendirmekten vazgeçin. Temel insan hak ve özgürlüklerine, Uluslararası sözleşmelere ve Anayasa'ya aykırı olan basın tarihine kara bir leke olacak bu teklifi çekin.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol