birgün

6° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 04.12.2020 11:56

İzmir’de içme suyu alarmı

İzmir’de içme suyu alarmı

BERKAY SAĞOL

Pandeminin başladığı mart ayından itibaren ise su tüketimindeki artış ciddi boyutlara ulaştı. Bu yıl yağışların da az olmasıyla beraber, İzmir’e içme suyu sağlayan 6 barajın 5’inde su miktarı önemli seviyede azaldı. İZSU’nun resmi internet sitesindeki verilere göre; Tahtalı Barajı’nda 1 Aralık itibariyle aktif doluluk oranı yüzde 35,49 olarak açıklandı. Geçtiğimiz yıl bu dönemde aktif doluluk oranı ise yüzde 64,59 olarak ölçülmüştü. Gördes Barajı’nda aktif doluluk oranı yüzde 4,70 olarak açıklanırken, bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 9,08 olarak ölçülmüştü. Ürkmez Barajı’nda ise doluluk oranı yüzde 65,33’den, yüzde 29,61 oranına düşmüş durumda.

Aktif doluluk oranındaki en ciddi düşüş ise Çeşme’de bulunan Kutlu Aktaş Barajı’nda oldu. Kutlu Aktaş Barajı’ndaki aktif doluluk oranı yüzde 50,04’ten, yüzde 12,86’ya kadar düştü. 6 baraj içinde doluluk oranı yükselen tek baraj ise yüzde 5,71’dan, yüzde 15,64’e çıkan Balçova Barajı oldu.

“SUSUZLUK TEHDİDİ KAPIMIZDA”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaşanan kuraklık nedeniyle doluluk oranı yüzde 35’e düşen Tahtalı Barajı havzasından seslenerek, İzmirlileri su tasarrufuna çağırdı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin içme suyu ihtiyacının yarıya yakın bölümünü karşılayan ancak son dönemde kuraklık nedeniyle su seviyesi ciddi oranda düşen Tahtalı Barajı havzasında incelemelerde bulundu. İzmir'in can damarı konumundaki barajda su seviyesinin büyük ölçüde azaldığını ve bu durumun gözle görünebilir bir hal aldığını belirten Soyer, “Şu anda İzmir'in can damarı diyebileceğimiz Tahtalı Barajı havzasındayız. İzmir'in içme suyu kullanımının yaklaşık yarısını karşılayan Tahtalı’da geçen yıl aynı zamanlarda yüzde 65 olan doluluk seviyesi, bugün yüzde 35'lere düşmüş vaziyette. Bu bir alarm. Çok ciddi bir tehdit kapımızda” dedi. Suyun dikkatli kullanılmaması halinde çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalınacağı uyarısında da bulunan Soyer, şunları söyledi: “Çok hassas bir noktadayız. Çok kırılgan bir noktadayız. Şu anda birçok hemşerim, arkadaşım farkına varmıyor ama uyarı yapmak bizim görevimiz. Herkesin su kullanımında olağanüstü bir tasarruf yapması ve çok titiz olması gerekiyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol