birgün

22° AÇIK

BİRGÜN EGE 24.06.2020 12:43

İzmir’de ilk kez bir köy karantinaya alındı

Sağlık Bakanlığı Menderes’in Küner Köyü’nü Covid-19 sebebiyle karantinaya aldı. Köyde ikameti olmayanların köye giriş ve çıkışı durduruldu

İzmir’de ilk kez bir köy karantinaya alındı

BERKAY SAĞOL

Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Küner Köyü karantinaya alındı. İzmir’de ilk kez bir mahalle ve köy için alınan kararın doğrudan Sağlık Bakanlığı inisiyatifiyle gerçekleştirildiği öğrenildi.

Kararın, yaklaşık 2 bin 600 nüfusu olan köyde uygulanacak karantina kararının vaka artış seviyesi ve hızındaki dikkat çeken değişiklik sonucu alındığı belirtildi.

Köyde yaşayan 50 kişinin Covid-19 sebebiyle hastaneye kaldırıldığı ve köyde ikameti olmayanların girişi yasaklandığı açıklandı. Köyde yaşayanlara test yapılacağı öğrenilirken ayrıca hayvan alımı ve satımı da yasaklandı.

Köy, aynı zamanda İzmir şehir içi ulaşımında çalışan minibüs ve taksi sahibi kişilere ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Köyde hemen her kişinin şehir merkezinde çalışan taksi veya dolmuş hattı bulunuyor. Bazı köylülerin plaka sayısı 10’a kadar çıkıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız