birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 02.01.2020 12:01

İzmir'de kültür sanat

İzmir’de, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun eserleri 5 Ocak tarihine kadar gezilebilecek. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Ocak ayında İzmirlilere müzik şöleni yaşatacak

İzmir'de kültür sanat

BİRGÜN İZMİR

Arkas Sanat Merkezi'ndeki "Picasso & Gösteri Sanatı" sergisi, 5 Ocak'ta sona eriyor. Dünyanın en ünlü ressamlarından Pablo Picasso'nun gösteri dünyasını konu aldığı birçok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar, sergide görülebilecek.

Artlens Görsel Kültür Atölyesi ve K2 Güncel Sanat Merkezi iş birliğiyle K2 Güncel Sanat Merkezi'nde "Bir Daha Bak" adlı sergi 3 Aralık'ta kapılarını açacak. Sergide, Dora Günel’in yürütücülüğünde başlayan belgesel fotoğraf atölye çalışması 17 Ocak tarihine kadar seyircisiyle buluşacak.

Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi'nde 2019/2020 Şiir Atölyesi'nin 14. buluşması 4 Ocak'ta "Her Şiir Simgeseldir" başlığıyla yapılacak.

İzmir Devlet Tiyatrosu, Konak Sahnesi'nde 3,4 ve 5 Ocak'ta "Yanık", 7 ve 8 Ocak tarihlerinde ise "Arf Sabiti" adlı oyunlarla tiyatro severleri buluşturacak.

"Yanık", Lübnan iç savaşından sonra Kanada'ya göç eden Nevval Marvan'ın hikayesini Wajdi Mouawad'ın kaleminden anlatıyor.

Karşıyaka Sahnesi'nde 3 ve 4 Ocak'ta Dinçer Sümer'in yazıp Murat Çidamlı'nın yönettiği, biri Türk diğeri Rum iki Anadolu gencinin dostluğu, şiir, müzik ve dansla dillendiren "Sandalım Kıyıya Bağlı" adlı oyun izleyicisinin karşısına çıkacak.

Federico Garcia Lorca'nın yazıp Bozkurt Kuruç'un rejisörlüğünü üstlendiği şiirsel tragedya, yasak bir aşk ilişkisini anlatıyor.

Bornova Kültür ve Sanat Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi'nde 3 ve 4 Ocak'ta "Arf Sabiti" sahnelenecek.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 4 Ocak'ta El Hamra'da İtalyan besteci Gioacchino Rossini'nin "Sevil Berberi" eserini sanatseverlerle buluşturacak.

ADNAN SAYGUN'DA MÜZİK ŞÖLENİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) 2020’nin ilk ayında dolu dolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkacak. AASSM Ocak ayında dört farklı konsere ev sahipliği yapacak.

izmir-de-kultur-sanat-669619-1.

İtalyan esintisi

Dünyaca ünlü dört İtalyan sopranolardan oluşan “Le DIV4S” 2020 yılının ilk konseri için İzmir’e geliyor. 4 Ocak 20.00'de AASSM Büyük Salon'da İzmirlilerle buluşacak topluluk, tenor Levent Gündüz ile sahne alacak. Le DIV4S, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde İtalyan Napolitenlerinden yeni yıl şarkılarına, dünyaca ünlü opera aryalarından popüler şarkılara kadar oldukça geniş bir repertuarla İzmirlilerle buluşacak.

Vals Orkestrası

Türkiye’nin ilk ve tek vals orkestrası İzmir Johann Strauss Vals Orkestrası, Serkan Gürkan'ın şefliğinde 16 Ocak Perşembe 20.00'de AASSM Küçük Salon'da sahne alacak. En seçkin vals ve polkalara dansların eşlik edeceği konserde, eserler soprano Eylem Demirhan Duru ve bariton Murat Duyan tarafından seslendirilecek.

izmir-de-kultur-sanat-669618-1.

Alfa Quartet ile Slav Esintileri

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları Deniz Akıncı, Başak Büyükdeğirmenci, Özlem Sevil ve Julya Krepak tarafından 2019 yılında kurulan yaylı çalgılar topluluğu “ALFA Quartet”, Slav Esintileri adını verdikleri konserlerinde ünlü Çek besteci A.Dvorak (American Quartet) ve Rus besteci A.Borodin’in (String Quartet No:2) eserlerini seslendirecek. 23 Ocak Perşembe 20.00'de yapılacak konser AASSM Küçük Salon'da.

izmir-de-kultur-sanat-669620-1.

Türküler Senfonisi

Senfoni Orkestrası düzenlemesiyle Fuzûlî, Kul Nesimî ve Aşık Veysel’in eserleri İzmirliler ile buluşuyor. Birbirinden güzel türküler dünyaca ünlü şef Hakan Şensoy’un yönetiminde, 120 kişilik senfoni orkestrası ve koro eşliğinde solist Hüseyin Turan tarafından seslendirilecek. Konser 28 Ocak Salı 20.00'de AASSM Büyük Salon'da.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız