birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 26.06.2021 17:10

İzmir'de öksüren öğrenci sınavdan çıkarıldı

İzmir’de YKS'ye katılan bir öğrencinin öksürdüğü için sınavdan çıkarıldığı belirtildi. Sınavı geçersiz sayılan öğrenci, “Kazanamazsam böyle bir sebepten değil yapamadığım için olmasını isterdim” dedi.

İzmir'de öksüren öğrenci sınavdan çıkarıldı

Berkay SAĞOL

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bugün Türkiye genelinde gerçekleşti. Birçok öğrenci yine geç kaldığı için sınav salonlarına alınmazken, İzmir’de ise bir öğrencinin sınav sırasında öksürdüğü için salondan çıkarıldığı iddia edildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, testi pozitif veya temaslı olan öğrencilerin ayrı salon veya binada sınava alınacağını, pozitif veya temaslı gözetmenlerin ise görevinin iptal edileceğini açıklamıştı. İzmir’de Covid-19 testi pozitif çıkan ve diğer testi pozitif olan veya temaslı olan öğrencilerle, Karşıyaka’daki Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi’nde aynı sınıfta sınava giren bir öğrencinin sınavdan çıkarıldığı ileri sürüldü. Edinilen bilgiye göre sınav esnasında öksüren öğrencinin salondan çıkarılarak sınavının geçersiz sayıldığı belirtildi.

Sınavı geçersiz sayılan öğrenci yaptığı açıklamada, “Sınavın ilk 20 dakikasında yaklaşık 5 kere öksürdüm. Gözetmen hoca yanıma gelip elimde olmayan bir sebepten dolayı uyardı, öksürmem durmayınca da ‘Diğer öğrencilerin dikkatinin dağılmaması için seni çıkartmak zorundayım’ dedi ve sınavımı geçersiz saydı. İstediğim bölümü kazanamasam bile bunun yapamadığım için olmasını isterdim, böyle bir sebepten dolayı değil” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol