birgün

8° PARÇALI BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 23.12.2019 14:44

İzmir'in beş ilçesinde su kesintisi

İzmir’in Buca, Karabağlar ve Gaziemir ile Konak ve Bornova ileçelerinin bazı bölümlerinde, Tahtalı Barajı isale hattında meydana gelen arıza nedeniyle su kesintisi yaşanacağı ifade edildi. Kesinti yapılan bölgelere en geç 25 Aralık Çarşamba gününden itibaren su verilmesinin planlandığı bildirildi

İzmir'in beş ilçesinde su kesintisi

BİRGÜN İZMİR

İzmir’de, Tahtalı Barajı isale hattındaki dev borunun dün gece patlamasıyla meydana gelen arıza nedeniyle başlayan su kesintilerinden, ağırlıklı etkilenen Buca, Karabağlar ve Gaziemir ilçelerinin yanı sıra Konak ve Bornova ilçelerinin bazı bölümleri de etkileniyor.

Tahtalı Barajı isale hattındaki dev borunun dün gece patlamasıyla meydana gelen arızanın giderilmesi için İZSU Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm teknik birimlerde seferberlik ilan edildi. Borunun değiştirilmesi için 30 kişilik ekip şiddetli yağmura rağmen sabaha kadar aralıksız mesai yaptı.

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri dün akşam Tahtalı Barajı’nın 100 kilometrelik ana isale hattında meydana gelen büyük çaplı arızanın giderilmesi için olumsuz hava şartlarına rağmen kesintisiz çalışıyor. Küner köyü yakınlarında patlayan dev ana borunun onarılmasına yönelik çalışma şiddetli yağmur ve dolu altında sürüyor.

Görece Arıtma Tesisi Scada Merkezi’ndeki ekipler, dün gece debinin sıfıra düştüğünü fark eder etmez arızanın olduğu bölgeye gitti. Pompalar devre dışı bırakılarak hattaki su Tahtalı Barajı’na aktarıldı. Arızalı borunun olduğu nokta kazılarak, 2 metre 20 cm çapındaki betonarme borunun hasar gören bölümü yerinden çıkarıldı ve yeni parçaların bağlantı çalışmaları başladı.

25 ARALIK ÇARŞAMBA GÜNÜ SU VERİLECEK

Arızanın yaşandığı ilk saatlerden itibaren 30 kişilik ekiple 3 vardiya halinde aralıksız çalışan İZSU Genel Müdürlüğü’nün teknik birimleri çelik boruların kaynak işlemlerinin ardından betonlama işlemine geçecek. Kazılan yerin kapatılmasıyla birlikte hatta su verilecek. Yetkililer kesinti yapılan bölgelere en geç 25 Aralık Çarşamba gününden itibaren su verilmesinin planlandığını, bu süreyi daha da öne çekebilmek için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Ağırlıklı olarak Buca, Karabağlar ve Gaziemir ilçelerini kapsayan su kesintilerinden Konak ve Bornova ilçelerinin bazı bölümleri de etkileniyor. İZSU Genel Müdürlüğü başta okullar olmak üzere kamu kurumlarının zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere tankerlerle su takviyesinde bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız