birgün

27° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 18.08.2019 12:53

İzmir incir ve üzüm festivalleri ile renklendi

İzmir incir ve üzüm festivalleri ile renklendi

BİRGÜN İZMİR

Güzelbahçe Belediyesi tarafından yedincisi düzenlenen Payamlı Bardacık Festivali ziyaretçilerle doldu taştı. Güzelbahçe’nin Payamlı (köyü) Mahallesi’nde yapılan festival kapsamında konserler düzenlendi, zeybek gösterileri sunuldu. En iyi bardacık yarışmasında ödüller dağıtıldı.

Payamlı Bardacık Festivali’ne, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Köy Koop. Birlik Başkanı Neptün Soyer, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘BİRLEŞİRSEK 2023 YILINDA İKTİDAR OLURUZ’

Festivalde konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Yüreğinde doğa sevgisi, insan sevgisi, memleket sevgisi, Cumhuriyet sevgisi ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi olan güzel Güzelbahçe’nin, güzel İzmir’in güzel insanları hepinizi yürekten selamlıyorum. Üretmek tüm dünya da büyük bir emektir. Ben DİSK Başkanlığı yaptığım dönemlerde İstanbul’un ve Ankara’nın köylerini dolaştım ancak çok üzüldüm. Ankara ve İstanbul’un köyleri perişan olmuş, gençleri köyleri terk etmiş sadece yaşlıları kalmış. Üreten kimse kalmamış artık. Üreten kimse kalmayınca da köyler artık terk edilmiş halde. Bu ülkeyi üretemez hale getiren bu iktidara hesap sorulmalıdır. Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz, birleşirsek 2023 yılında iktidar oluruz. Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde Payamlı köyünde bardacık Festivalini düzenleyen Güzelbahçe Belediye Başkanıma, muhtartıma, meclis üyelerime, Büyükşehir Belediye Başkan Vekilime, Neptün Soyer’e ve bugün bizimle birlikte olan sevgili İzmirlilere teşekkür ediyorum” dedi.

‘BİR HİKAYE YAZILDI BURADA’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Bugün burada yapılan bu festival köylünün yok olmasını, göçe etmesini engellemek için yazılmış bir hikâyedir. Herkesin görebildiği, hissedebildiği bir hikâye. Bu hikâyeyi yazanlar şu an buradalar. Burada yaşıyorlar. Başta Belediye Başkanımız Mustafa İnce bu hikâyenin yazılmasında önemli bir rol üstlenmiş, sevgili muhtarımız tüm Payamlı Köylülerimiz bu hikâyeyi bizlere anlatmışlar. Bardacığı yetiştirmişler, büyütmüşler, tanıtmışlar bu emeğin sahibi olan köylülerimiz bizlere sunmuşlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizde köylümüze, üreticimize sahip çıkmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz. İşte bu duygularla, bu inançla, bu şefikle ve bu aşkla hepinizin önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

izmir-incir-ve-uzum-festivalleri-ile-renklendi-613803-1.

‘PAYAMLI ARTIK BARDACIKLA BİLİNİYOR’

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’de konuşmasında köylüye destek olmanın önemine vurgu yaptı. Başkan İnce, “Yedi yıl dile kolay. Ürün sadece bir bardacıktı. Hayaldi. Bardacığın festivali gibi bir hayalimiz vardı. Bu festival sayesinde köyümüz çok şey kazandı. İzmir büyükşehir Belediyemizin büyük katkıları oldu, önceki belediye başkanımıza ve şimdiki belediye başkanımıza binlerce kez teşekkür ediyorum. Bizlere desteklerini hiç esirgemediler. Payamlı Köyü, bugün Bardacık Köyü olarak biliniyor ve tanınıyor. Bizi 7 yıldır yalnız bırakmayan jürimizin değerli başkanı, hasta yatağından çıkıp gelen bizi yalnız bırakmayan gazeteci, yazar İzmir’in sembolü olmuş Sancar Maruflu ve tüm jüri üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

TORBALI’DA BARDACIK İNCİRİ FESTİVALİ BUGÜN

Torbalı’nın Çapak Mahallesi çevresinde yetişen Bardacık cinsi incirin tanıtılması amacıyla 18 Ağustos Pazar günü Çapak’ta bir festival düzenliyor.

Torbalı Belediyesi, tadıyla nam salan bölgeye has olan ve özellikle Çapak’ta yetişen Bardacık İnciri için festival düzenliyor. Hem ilçeye has Bardacık İncirinin tanıtılması hem de kır turizminin canlanması amacıyla düzenlenen festivalde, konserler, halk oyunu gösterileri, komedi performansları ve çeşitli yarışmalar düzenlenecek. İzmir’den festivale katılmak isteyenler için de saat 10.00’dan itibaren her saat başı İZBAN Tepeköy İstasyonu’ndan belediyenin ücretsiz araçları servis hizmeti verecek. Yine Torbalı’dan şenliğe katılacaklar bu servisleri kullanabilecek.

KÖSEDERE ÜZÜM ŞENLİĞİ’NDE SON GÜN

Karaburun Belediyesi’nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kösedere Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte düzenlediği 12. Kösedere Üzüm Şenliği'nde bugün son gün.

Festivalde bugün Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Dr. Burak İşçi, Dr. Özlem Altındişli, Dr. Ahmet Uhri ve Ziraat Yüksek Mühendisi Elvan Hatipoğlu “Karaburun Yarımadası’nda Bağcılığın Sürdürülebilirliği”ni anlatacak.

Kösedere Köy Meydanı’nda üzümün Anadolu’daki yolculuğunun, sürdürülebilir bağcılıkta yetiştiricilik uygulamalarının ve bağda çevre dostu zararlı yönetiminin anlatılacağı söyleşide, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karaburun Yarımadası’ndaki tarımsal çalışmaları hakkında da bilgi verilecek.

Festivalin son günü olan bugün ise, "En Güzel Üzüm" ve “Geleneksel Kösedere Güzellik Yarışması” gerçekleştirilecek. En Güzel Üzüm Yarışması’nda en iyi ve en kaliteli üzümü yetiştiren üreticilere ödül verilecek. Karaburun’a özgü üzümlerin ve üzüme ait ürünlerin, yöresel yemeklerin ve geleneksel çeşitli el ürünlerinin satıldığı stantlar, festival boyunca ziyaretçilere açık olacak.

izmir-incir-ve-uzum-festivalleri-ile-renklendi-613804-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız