birgün

19° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 04.08.2020 09:27

İzmir İtfaiyesi’ne bayram yok

Günde 40 civarında yangına müdahale eden İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiyecileri, tüm yurttaşları duyarlı ve dikkatli olmaya davet etti. Bakan Pakdemirli, Menderes’te çıkan yangına ilişkin sabotaj şüphesi üzerinde durduklarını ve bir kişinin gözaltına alındığı duyurdu.

İzmir İtfaiyesi’ne bayram yok

BirGün/İzmir

İzmir itfaiyesinin, 30 Temmuz günü Balçova Barajı civarında ve Aliağa’da aynı anda çıkan orman yangınlarıyla başlayan zorlu mesaisi, bayram süresinde de devam etti. Ev, işyeri, otluk alan, tarım arazisi, orman olmak üzere günde ortalama 40 yangına müdahale etmek durumunda kalan itfaiyeciler 31 Temmuz günü Seferihisar’da, 1 Ağustos’ta Kemalpaşa ve Menderes’in iki ayrı noktasında çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmalarına da ormancılarla birlikte katıldı. Özellikle Menderes Değirmendere-Çamönü arasındaki orman yangını için yoğun mücadele verildi.

AYNI ANDA DÖRT AYRI NOKTADA

Önceki gün Seferihisar Azmak, Menderes Çile köyü, Bornova ve Bergama-Dikili arasındaki dört ayrı noktada çıkan orman yangınları İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerine zor saatler yaşattı. Rüzgarın şiddeti ve sık sık yön değiştirmesi alevlerin kontrol altına alınmasını zorlaştırdı.

LÜTFEN BİRAZ DAHA DİKKAT!

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak, itfaiye çalışanlarının kavurucu yaz sıcaklarında alevlere karşı insanüstü bir mücadele verdiğini belirterek, şunları söyledi: “Normal koşulların çok ötesinde bir yangın yoğunluğu yaşanıyor. Seyir halindeki taşıtlardan söndürülmeden atılan bir sigara izmariti ya da ormanlık alanların içinde ve yakınında sorumsuzca mangal yakılması hem yeşil alanlarımızın yanıp gitmesine neden oluyor, hem de yangınları söndürmekle görevli yüzlerce emekçinin yaşamını tehlikeye atıyor. Lütfen biraz daha dikkatli ve duyarlı olalım.”

BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Menderes’teki orman yangını nedeniyle geldiği İzmir’de açıklamalarda bulundu. Dün sabah saatlerinde kontrol altına alınan yangına ilişkin Pakdemirli, bir kişinin gözaltına alındığını ve yaklaşık 300-400 hektar alanın yangından etkilenmiş olabileceğini belirtti.

Pakdemirli ayrıca, Çatalca ve Kemalpaşa’da çıkan orman yangınlarında sabotaj şüphesi üzerinde durduklarını belirtirken, Manisa’daki yangında devrilen arazözde bulunan yaralıların sağlık durumlarının da iyi olduğunu söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız