Köy Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, süt maliyetlerinin artması fakat fiyatının sürekli yerinde sayması sonrasında, “1 litre süt fiyatını artırmayın 7,5 TL’de kalsın. Ama tarımını öncelemiş, tarımına değer veren ülkelerde olduğu gibi aradaki 3 TL’yi devlet sübvanse etsin” dedi

İzmir Köy-Koop’tan süt çağrısı: Artırmayın sübvanse edin!

BİRGÜN EGE

Köy Koop İzmir Birliği çatısı altındaki kooperatiflerin temsilcileri artan gıda enflasyonuyla beraber yükselen maliyetine rağmen sütün litresinin 7,50 lirada kalması sonrasında Ödemiş’te basın açıklaması yaptı. Demircili Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ndeki buluşmada çatısı altındaki 44 kooperatifle günlük 1 milyon litre süt üreten Köy Koop’un İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer ve üreticilerden sübvanse çağrısı yapıldı.

Köy Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, “Kabul etmiyoruz. Üreten, sabah akşam 7 gün 24 saat bilfiil tarlada, hayvanın başında olan cefakar çiftçimizin feryadını, serzenişini görmeyen, çiftçimizi, köylümüzü ezdiren, konusunda uzman bilim insanlarının bu hesapların böyle olmamasının gerektiğini üstüne basa basa yanlış tarım politikası izlediğini belirten açıklamalarını dinlemeyen, özellikle Ulusal Süt Konseyi ve Gıda Komitesi’nin belirleyemediği süt fiyatı yüzünden kesilen damızlık ineklerin telafisinin en az 3 senede olacağını bilmeyen, yem, akaryakıt, elektrik, gübre gibi girdileri baskılamayıp enflasyonla mücadele adı altında çiftçinin ürettiği malları özellikle süt fiyatını Gıda Komitesi ve Ulusal Süt Konseyi kanalıyla baskılayan 6 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Gıda Komitesi tarafından yapılan basın açıklamasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Yükselen enflasyon koşullarında artan girdi maliyetleriyle süt fiyatı 10 lira 50 kuruştan az olamaz” dedi.

Soyer, 2022 yılı Mayıs ve Ekim ayları arasındaki maliyet artışlarına dikkat çekerken, “1 litre motorin pompa fiyatı yüzde 16 artmış. DAP gübre 1 çuval fiyatı yüzde 26.67, ticarethanenin 1 kilovat elektrik fiyatı yüzde 40’lara varmış. Türkiye’deki enflasyon mayıs ekim ayları arasında neredeyse yüzde 14 artmış. 1 litre süt fiyatında hiçbir artış yok. Şöyle bir öneri getiriyoruz biz; artırmayın! 7,5 TL’de kalsın. Ama dünyanın bütün demokratik ülkelerinde, tarımını öncelemiş, tarımına değer veren ülkelerde olduğu gibi aradaki 3 TL’yi devlet sübvanse etsin. Başka çaresi yok. Biz sürekli oturup da mazota ne zaman zam geldi, yem ne kadar diye hesaplayamayız” diye konuştu.

Tire Süt Kooperatif Başkanı Osman Öztürk, “Tarım Bakanlığı Hazine Bakanlığı’ndan bir kere kurtulun artık, Lütfen. Sizin bir bütçeniz var. Bu bütçeniz üzerinden devlete ait, yetiştiriciye ait destekleriniz neyse açıklayın yetiştiricinin bir an önce ayağa kalkması için. Geçen hafta süt fiyatlarını şu mu bu mu yapalım derken birden yem fiyatları üst üste artmaya başladı. Bunu önleyemedikten sonra süt isterse 15 lira olsun, ne fark eder. Hiçbir şeyin çözümünü alamayız. Burada kooperatiflerin, üreticilerin ayakta kalabilmesi için ortak bir kararla ortak bir fiyat olmalı. Eskiden Devlet Planlama Teşkilatı vardı. Bunu kaldırdılar. Gerekirse yılbaşında sütün fiyatı ne kadar? Devlet bunu belirleyecek, yıl içinde artış olursa üstünü devlet tamamlayacak” ifadelerini kullandı.

izmir-koy-koop-tan-sut-cagrisi-artirmayin-subvanse-edin-1073915-1.

‘ÇOCUKLARI SÜTSÜZ BIRAKMAYALIM’

Üretici Mualla Akgün da şunları söyledi: “Bölgemizde 10 binin üzerinde hayvancılık tesisi var. Bu tesislerde bizim talebimiz; 1 kilo süt 3 kilo yem alabilecek konuma gelmelidir. Çocuklar sütsüz olmaz, çocukları sütsüz bırakmayalım.”

Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, “Hem sütün toplanmasında hem üretiminde hem de satış noktasında aynı yerdeyiz. Hükümetin baktığı tarafından, tüketiciler tarafından bakmaya çalışıyoruz. Satış mağazası olan bir kooperatifiz. Git gide günlük cirolarımız düşmeye başladı. Vatandaş teneke tulum peynirini yiyememeye başladı. 80 milyonun 70 milyonu tüketici. Bunları düşüneceğiz derken 10 milyon bizleri, sabahın köründe, soğukta, sıcakta hayvan tesisinin içinde boğuşarak para kazanmaya çalışan köylüyü ve üreticiyi de göz ardı etmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Üretici Erdinç Türkön, “Bizim umudumuzu, her şeyimizi son 20 yılda tükettiler, aldılar” derken fiyatların artmasını istemediklerini belirten Gülserin Palaska da, “Tüketici de çok zamlı yiyor. Ama bizden çıkıyor 7.40 liraya sütümüz marketlerde 15-20 liraya. Hep çiftçiden gidiyor hep çiftçiden gidiyor” açıklamasında bulundu.