İzmir, Plastik Atıksız Şehirler Ağı’na katıldı: Akdeniz’i plastikten kurtarma adımı

06.10.2019 10:15 YEŞİL BİRGÜN
İzmir, “Plastik Atıksız Şehirler Ağı”na katıldı. Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu protokol ile Akdeniz’i korumaya katkı sunacağız” dedi. WWF-Türkiye'den Uğur Bayar ise "İklim krizinin etkilerini yaşayan ilk, onu durdurabilecek ise son nesiliz” şeklinde konuştu

Akdeniz’deki plastik kirliliğine dikkat çekmek için yola çıkan Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Yelkenlisi Blue Panda, Türkiye etkinlikleri çerçevesinde İzmir’e demir attı. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile WWF arasında “Plastik Atıksız Şehirler Ağı”na katılım protokolü imzalandı.

İmza töreninde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar’ın yanı sıra İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe de yer aldı.

Doğanın döngüsü bizim döngümüz

Akdeniz’i kirleten atıkların yüzde 95’inin plastik atık olduğunu belirten Belediye Başkanı Soyer, protokolü imzalamadan önce yaptığı konuşmada, “Bugün, denizlerde yaşayan binlerce canlı, plastik maddelerin yaşam alanları üzerinde bıraktığı etkilerden dolayı zarar görüyor. Plastiklerin çözünmeden zamanla parçalanmasıyla oluşan mikro plastikler ise farkında bile olmadan denizel canlıların bünyelerine giriyor. Bu mikro plastik kirliliği, canlıları olumsuz yönde etkilediği gibi besin zincirinin parçası olarak bizler için de önemli düzeyde sağlık riski oluşturuyor. Yani doğanın bir parçası olan insan, doğadaki tüm varlıklarla beraber geleceğini yok ediyor. Oysaki doğa, insanın aynasıdır. Doğa biziz. Doğanın döngüsü, bizim kendi döngümüz” dedi.

Soyer, sözlerini “Bu protokol ile İzmir, Akdeniz’i korumaya katkı sunuyor ve 2025 ile 2030 yılları arasında plastik atıkların doğaya karışmadığı bir şehir olmayı vaat ediyor” diye sürdürdü.

***

Pasifikte plastik adası oluştu

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise yaptığı konuşmada, “Çevre ve iklim sorunları çok ürkütücü bir noktada. Hepimiz bir dönüm noktasındayız. Karbon salınımı yüzde 3’e doğru gidiyor. Amazondaki yangınlardan buzulların erimesine kadar çok ciddi bir tehdit altındayız. Korkunç bir tüketim döngüsü dünyayı sürdürülemez bir noktaya getirdi. Her yıl 8 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Pasifikte neredeyse Japonya’dan büyük bir plastik adası oluştu. Böyle giderse 2050 yılında balıktan daha çok plastik olacak. Biz iklim değişikliğinin korkunç etkilerini yaşayan ilk nesiliz ama bunu durduracak olan da son nesiliz” şeklinde konuştu.