birgün

11° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 16.09.2019 14:39

İzmir ve Milas’ta Tazelenme Üniversitesi kayıtları başladı

İzmir ve Milas’ta, sadece 60 yaş üzeri bireylerin eğitim gördüğü Tazelenme Üniversitesi için kayıt dönemi başladı

İzmir ve Milas’ta Tazelenme Üniversitesi kayıtları başladı

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Sadece 60 yaş üzeri bireylerin eğitim gördüğü Tazelenme Üniversitesi için kayıt dönemi başladı.

Yaşlılıkta bilgi, beceri ve yeteneklerin korunmasını, yenilerinin kazanılmasını sağlamak, sağlıklı yaş almanın temelini atmak amacıyla 2016 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan Tazelenme Üniversitesi yeniden ders başı yapmak için öğrencilerini bekliyor. 60 yaşın üzerindeki bireylerin başvurabileceği üniversite, bu yıl üçüncü kez kapılarını açacak. 6 gün boyunca yeni kayıtların alınacağı belirten Tazelenme Üniversitesi yürütücüsü ve Ege Üniversitesi Geriatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevnaz Şahin, 7 Ekim’de ilk ders zilinin çalacağını söyledi.

"YENİ KAYIT OLARAK SADECE 100 KİŞİ ALABİLİYORUZ"

Doç. Dr. Şahin, “Çok ciddi bir taleple karşı karşıyayız, yeni kayıt olarak sadece 100 kişi alabiliyoruz, fiziksel şartlarımız çok müsait değil amfiler 300 kişi alabiliyor fakat yerimiz olduğunda misafir öğrenci olarak kabul edebiliyoruz. Öğrencilerimiz haftanın üç günü saat 17.00 ile 20.00 arası Ege Üniversitesi Hastanesi 20 Mayıs Amfisinde ders alıyorlar, bu yıl ilk kez mezun vereceğiz. Mezun olacak son sınıf öğrencilerimize 12 hafta boyunca sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak nasıl yer alabileceklerini, Sivil Toplum Kuruluşlarına nasıl üye olup proje yönetebilecek ve kaynak üretebilecekleri hakkında proje ödevi vereceğiz. Projeyi başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz mezun olabilecek. Bu yıl ki teorik derslerin arasında geriatri, kozmoloji, psikoloji, anatomi ve felsefe gibi dersler yer alırken pratik derslerde ise ben ve ilişkilerim konulu psikodrama, sevgiyle örüyorum, koro çalışmaları, fotoğrafçılık, yoga ve öykü atölyesi olacak. Dersleri Ege Üniversitesi’nden akademisyenler tamamen gönüllük esasına göre veriyor. Mesai sonrası üniversite amfisinde derslere katılıyorlar” dedi.

Tazelenme Üniversitesine kayıt yaptırabilmek için 60 yaşın üzerinde olunması ve düzenli olarak derslere katılsı şart.

MİLAS TAZELENME ÜNİVERSİTESİ 30 EYLÜL'DE AÇILIYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde açılan, 60 ve üzeri yaştakilerin kayıt yaptırdığı Tazelenme Üniversitesinin Milas Şubesi de 30 Eylül’de açılacak. Kuruculuğunu aynı üniversitenin Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna’nın yaptığı Tazelenme Üniversitesinde verilen eğitimle, 60 yaş üzerinde olan insanların yaşamla bağlarının güçlendirilmesi ve onları tekrar toplum içinde aktif bireyler haline getirmek olduğu açıklandı.

Milas Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda haftada üç gün olarak faaliyet gösterecek olan Tazelenme Üniversitesinde eğitimler saat 17.30’da başlayacak. Tazelenme üniversitesi Milas Şubesine şu ana kadar 60 kişinin başvuru yaptığı öğrenildi. Haftada üç gün halinde planlanan eğitim programlarının birinci gün teorik dersler (sosyoloji, psikoloji, felsefe, arkeoloji, tıp, beslenme vb.), ikinci gün sportif faaliyetler, üçüncü gün ise el işi-hobi(resim-müzik ve el sanatları) dersleri şeklinde olacağı açıklandı.

Muğla Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Muammer Tuna, Milas’ın yanı sıra Köyceğiz ve Fethiye’de de bu sene Tazelenme Üniversitesinin şubelerini açacaklarını belirterek, Bodrum şubesini açma çalışmalarının ise sürdürüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Tuna, şöyle konuştu: “Bu eğitimlerin amacı çeşitli nedenlerle yaşama küsmüş veya yaşamla bağını koparmış olanları tekrar aktif yaşamın içine katabilmektir. Birçok insan yaşamış olduğu travmaların etkisiyle içine kapanıyor, sanki ölümü bekler gibi bir ruh haline sahip oluyor. Biz bu durumda olan insanları tekrar toplumsal yaşama kazandırmak istiyoruz. Bunun Avrupa’da örnekleri çok. Ülkemizde de son 4-5 yıldır böyle bir uygulama var. Biz Muğla’da bu uygulamayı hayata geçirdik ve yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. İnsan yaşadığı sürece aktif yaşamdan kopmamalı, onlara destek olunmalı.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız