Google Play Store
App Store
İzmir’de genç çobanlar meraya geri dönecek
Fotoğraf: ANKA

BirGün/EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzTarım ve İzDoğa’nın ortaklaşa yürüttüğü Çoban start-up projesi ile çobanlık deneyimi olan fakat ekonomik koşullar nedeniyle çobanlığı bırakmak zorunda kalan 18-30 yaş arası genç üreticilere start-up desteği verilecek.

Projeden yararlanacak üreticilere 40 adet yerli ırk keçi ve ağıl yapabilmeleri için inşaat malzemesi desteği sunulacak. Ayrıca, çobanlar "Başka Bir Tarım" sertifikasyon programına dahil edilecek ve sütlerine alım garantisi verilecek. Start-up desteği ile genç üreticilere destek olarak çobanlık mesleğinin canlandırılması hedefleniyor.

Çoban Start-up projesine Kınık'tan 32, Kiraz'dan 11, Bergama'dan 8 ve Bayındır'dan 8 olmak üzere toplam 59 başvuru yapıldı. 20 üretici, Çoban Start-up desteği almaya uygun görüldü.

Genç üreticiler, İzDoğa ve İzTarım’ın yürüttüğü Çoban Start-up projesi ile desteklenecek. İzTarım, çoban start-up desteği almaya hak kazanan genç çoban adayları ile sözleşme imzalayacak. Temmuz ve Ağustos ayları içinde eğitim alacak genç çoban adaylarına ağıl yapımı için malzeme desteği verilecek. Ağıl yapım sürecini tamamlayan adaylara Ekim ayı içerisinde 40 adet karakeçi ve maltız ırkı keçi dağıtımı yapılacak. Genç çoban adaylarına başlangıçta yem desteği de verilecek.