birgün

19° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 16.05.2021 13:48

Jandarma İkizdere’de direniş çadırlarını söktü

İkizdere’de köylülerin tapulu arazilerine kurdukları direniş çadırları jandarma tarafından gece saatlerinde aranarak söküldü. Sabah alana gelen köylüler, çadırların sökülmesine tepki gösterdi.

Jandarma İkizdere’de direniş çadırlarını söktü

Haber Merkezi

Rize İkizdere'de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağı projesine karşı köylülerin direnişi sürüyor.

Çadır kurarak bölgede nöbet tutan köylülerin dün gece saat 2.30’da jandarma tarafından çadırları söküldü.

İl Hıfzıssıhha Kanunları gereği çadırların kaldırıldığını söyleyen jandarmaya yurttaş ise tepkili. Ayrıca köylüler çadırların sökülmesi emrini Valiliğin verdiğini belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

BU CESARETİ KİMDEN ALIYORLAR?

Jandarma tarafından çadırların toplandığı anı video çeken bir köylü şu ifadeleri kullandı: "Kendi tapulu arazimize kurduğumuz çadırlarda jandarma arama yaptı. Bu cesareti kimden aldılar bilmiyoruz? Biz ışıklarımızı yaktığımızda koşarak çadırdan uzaklaştılar" dedi.

İKİ YURTTAŞ İFADEYE ÇAĞRILDI

Jandarmanın çadırlara hangi gerekçeyle el koyduğunu araştırdıklarını kaydeden Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Ortada suç yok bir şey yok. İçinde insan olmayan çadırlara ceza kesiyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Adliyelerin kapalı olduğunu aktaran Okumuşoğlu, en kısa zamanda hukuki işlemleri başlatacaklarını belirtti.

Direnişe yapılan müdahalelerin son bulmadığını vurgulayan Okumuşoğlu, bugün de köyden iki yurttaşın Covid-19 tedbirlerine uymadığı gerekçesiyle karakola ifadeye çağrıldığını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol