birgün

20° AÇIK

Jandarma önünde Buket için eylem

Tam 87 gündür kayıp olan 15 yaşındaki Buket için ailesi ve mahalleli jandarma önünde oturma eylemi yaptı. Buket’in annesi Gülşah U., kızının bir an önce bulunmasını istedi.

GÜNCEL 05.06.2022 08:56
Jandarma önünde Buket için eylem
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

İzmir'in Dikili ilçesinde Jandarma Komutanlığı önünde yapılan eylem sonrası kayıp lise öğrencisi 16 yaşındaki Gözde’nin bulunmasının ardından mahalleli, 87 gündür haber alınmayan kuzeni 15 yaşındaki Buket için de oturma eylemi yaptı.


Dikili ilçesi Yaylayurt Mahallesi'nde 8 Mart günü okula gitmek için evden çıkan lise öğrencisi Buket’ten haber alamayan yakınları, jandarmaya başvurdu. Jandarma Buket’i 29 Mayıs'ta ise kendisi gibi lise öğrencisi olan kuzeni Gözde kayboldu. Kızların aileleri, Buket ve Gözde'nin kaçırıldığını öne sürerek, 30 Mayıs gecesi Çandarlı Jandarma Komutanlığı önünde toplandı. Kayıp liselilerin bulunması için aile ve mahalle halkı, oturma eylemi yaptı. Gözde'nin annesi Seher U. ile Buket'in annesi Gülşah U., sinir krizi geçirdi. Ekipler, çocuklarının bulunacağını belirtince aileler eyleme son verdi.

Jandarma ekipleri, Gözde'nin V.A. ile birlikte Balıkesir'de olduğunu belirledi. Jandarma, V.A.'ya telefon açıp Gözde'yle Dikili İlçe Jandarma Karakolu'na gelmelerini istedi. Telefon sonrası Gözde U. ve V.A., 31 Mayıs akşamı Çandarlı Jandarma Komutanlığı'na geldi. Jandarmadaki ifadesinde Gözde U., V.A. ile evlenmek istediğini, bu nedenle kendi rızasıyla evi terk ettiğini ve bir daha dönmek istemediğini söyledi. Gözde eve dönmek istemediği için Sevgi Evi'ne yerleştirildi. Gözde U.'nun, Sevgi Evi Müdürü’ne de eve dönmek istemediğini söylediği belirtildi. Ancak bir süre sonra ikna olan Gözde ailesine teslim edildi.

OTURMA EYLEMİ YAPILDI

Gözde’nin bulunmasının ardından mahalleli, dün gece de 87 gündür kayıp olan Buket için Çandarlı Jandarma Karakolu önünde alkışlar eşliğinde oturma eylemi yaptı. Dikili Kadın Platformu üyelerinin de destek verdiği eylem sırasında Buket'in annesi Gülşah U., kızının bir an önce bulunmasını istedi. Jandarma Komutanlığı yetkilileri, aileye kızlarının bulunacağı sözünü verdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol