birgün

17° AÇIK

DÜNYA 12.07.2021 09:13

Japonya'da Delta varyantı tehlikesi: Yetkililer temmuz sonu için uyardı

Japonya'da koronavirüsün Hindistan'da ortaya çıkan ve L452R mutasyonunu olarak bilinen türünün, Tokyo ve çevresinde tespit edildiği kişilerdeki örnekleri incelemeye aldı, buna göre vakaların yüzde 30'dan fazlasının, virüsün Delta varyantından kaynaklandığı ortaya çıktı. Vakaların temmuz sonuna kadar yüzde 75 oranında yayılmasını hızlandıracağına dikkat çekildi.

Japonya'da Delta varyantı tehlikesi: Yetkililer temmuz sonu için uyardı

Japon bilim insanları Tokyo metropolündeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının yüzde 30'dan fazlasının, virüsün Delta varyantından kaynaklandığını bildirdi.

AA’da yer alan habere göre, kamu yayıncısı NHK'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı Covid-19 uzman heyeti toplantısında, Salgın Hastalıkları Ulusal Enstitüsü (NIID) yetkilileri Covid-19'un Delta varyantına ilişkin uyarıda bulundu.

YÜZDE 75 ORANINDA YAYILABİLİR

Buna göre NIID yetkilileri, virüsün önce Hindistan'da ortaya çıkan ve L452R mutasyonunu olarak bilinen türünün, Tokyo ve çevresinde tespit edildiği kişilerdeki örnekleri incelemeye aldı.

İnceleme sonrası başkent Tokyo ve çevresindeki Kanagawa, Saitama ve Çiba eyaletlerindeki tüm Covid-19 vaka oranının yüzde 34'ünü, bu mutasyona yakalananların oluşturduğu ortaya çıktı.

Heyet toplantısında NIID yetkilileri, Delta varyantı vakalarının haziran ortasında artış gösterdiği, temmuz sonuna kadar ise yüzde 75 oranında yayılmasını hızlandıracağına dikkati çekti.

OLİMPİYATLAR SEYİRCİSİZ OYNANACAK

Japonya Olimpiyatlar Bakanı Tamayo Marukawa, 23 Temmuz'da Tokyo'da başlaması planlanan Olimpiyat Oyunları'nın kentte Covid vakalarının artış göstermesi nedeniyle seyircisiz oynanacağını açıklamıştı.

Japonya Başbakanı Yoşihide Suga da, Olimpiyat Oyunları süresince Tokyo'da olağanüstü hâl ilan edileceğini açıklamıştı. Japonya üzerinde Olimpiyatları ertelemesi ya da iptal etmesi yönünde de ciddi bir baskı var.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol