birgün

8° AZ BULUTLU

DÜNYA 05.12.2018 08:05

Japonya Sinop’taki nükleer santraldan vazgeçiyor

Japonya’nın Türkiye’de nükleer enerji santralı kurma projesinden artan maliyetler nedeniyle vazgeçmeye hazırlandığı bildirildi

Japonya Sinop’taki nükleer santraldan vazgeçiyor

Japon Nikkei gazetesinin haberine göre Tokyo hükümeti artan maliyetler nedneiyle Sinop’taki nükleer enerji santrali projesinden vazgeçmeye hazırlanıyor. Proje maliyetinin yaklaşık 5 trilyon yene (44 milyar dolar) yükseldiği ve bu durumun yüklenicilerin projeyi sürdürmesini güçleştirdiği belirtildi. Projenin ilk tahminlere göre 22 milyar dolara mal olması planlanıyordu.

Mitsubishi Heavy Industries, Fransız enerji şirketi ENGIE ve diğer ortakların 2017 yılında Sinop’ta inşaatına başlamasının öngörüldüğü projenin ilk reaktörünün 2023’te devreye girmesi hedefleniyordu. Maliyet artışlarının temel nedeni olarak Türk lirasındaki değer kaybı ve 2011 yılındaki Fukuşima nükleer kazasının ardından daha yüksek standartlarda olması gereken güvenlik önlemleri mecburiyeti gösteriliyor.

Abe ve Erdoğan’ın projesi
Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Erdoğan tarafından 2013 yılında anlaşması yapılan projeden Japon Itouchu firması bu yılın başlarında artan maliyetler nedeniyle çekildiğini açıklamıştı. Japon Sanayi Bakanı Hiroshige Seko dün düzenlediği basın toplantısında Japonya’nın Türk hükümeti ile “müzakerelerin ortasında” bulunduğunu açıkladı. Mitsubishi Heavy Industries’den yapılan bir açıklamada ise Ankara ve enerji bakanlığının fizibilite raporunu değerlendirdikleri belirtildi.

Abe hükümeti ve Japon nükleer enerji sektörü, ülkede Fukuşima kazasının ardından nükleer santral inşa etmek oldukça zorlaştığı için nükleer teknolojiyi ihraç etmeye çalışıyor.

Bilim insanları ve meslek örgütleri, yaratacağı doğa tahribatı ve herhangi bir patlama sonrası ortaya çıkaracağı yıkım sebebiyle nükleer santrala karşı çıkıyordu. Santralın yapılacağı alanda, şimdiden 650 bin ağaç kesilmiş durumda.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız