birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.05.2020 16:23

Japonya, Türkiye’ye koronavirüs ilacı bağışlayacak

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılış törenine, video konferans yöntemiyle katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, koronavirüse karşı ürettikleri ilacı Türkiye’de bağışlayacaklarını açıkladı

Japonya, Türkiye’ye koronavirüs ilacı bağışlayacak

Japonya Başbakanı Abe online katıldığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılış töreninde, koronavirüse karşı ürettikleri, Avigan ilacını Türkiye'ye bağışladıklarını duyurdu.

Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ise, "Türkiye'yi de bu kapsama dahil etmeleri bizim ancak Abe'ye şükran borcumuzun olduğunun göstergesidir" dedi.
Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve törene online olarak katılan Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarafından açıldı. Abe, koronavirüse karşı ürettikleri, Avigan ilacını Türkiye'ye bağışladıklarını duyurdu, Abe ayrıca, sağlık çalışanlarına tıbbi destek ve malzeme bağışında bulıunacağını belirtti.

Abe törenle yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Geçen gün Sayın Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden yeniden görüştüğümüz için çok memnunum. Geçen günkü telefon görüşmesinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılış törenine davet edildim. Bundan 7 yıl önce İstanbul'u ziyaret edip Marmaray'ın törenine katıldığımı hatırladım. Küresel sorun olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle maalesef İstanbul'u ziyaret etmem mümkün olmadım. Videokonferans yöntemiyle katılabilmekten memnuniyet duyuyorum. Ne kadar uzak olsak da benim kalbim Sayın Erdoğan ve Türk halkıyla beraberdir. Hastane 'Çam ve Sakura' olarak adlandırmıştır. Bu hastanenin İstanbul halkına esenlik getirmesini diliyorum.

Türk halkının, Sayın Erdoğan'ın başkanlığında koronavirüsle mücadele etmek için seferber olmasına gönülden saygı duyuyorum. Türkiye'de vaka sayısının azalmasından dolayı normalleşme takviminin açıklandığını biliyorum. Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için uluslararası iş birliğinin sağlanması çok önemli. İlaç ve aşının geliştirilmesi, bunların adil bir şekilde dağıtılması ve bunların gelişmekte olan ülkelere ulaştırılması önceliklerimizdir. Japonya'da geliştirilen ilaçtan bahsedersem, insani bakımdan bu ilacı arzu eden ülkelere bağışlayarak çalışmalara katkıda bulunacağız. Bu kapsamda Türkiye'ye de bağışlıyoruz. G20'de Erdoğan'la gelişmekte olan ülkelere yardımın önemini teyit ettik. 60'dan fazla ülkeye yardım eden Türkiye'ye saygı duyuyorum."

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasına Japonya Başbakanı Şinzo Abe'ye teşekkür ederek başladı.

Erdoğan şöyle konuştu:

"Hastenimizin ülkemiz milletimiz için hayırlı olmasını istiyorum. Japonya Başbakanı'na açılışımıza iştirak ettiği için teşekkür ediyorum. Geçmişte Japon firmalar ile Marmaray Osmangazi gibi mimarileri imza attık.

Hastanemizin adını iki ülkenin işbirliğine yaraşır şekilde belirledik. Yine ismiyle müsmaha olması için hastanemizin bahçesini çam ve kiraz ağacı (sakura) ile donattık, donatmaya devam edeceğiz. Sadece estetik bakımından değil, teknolojik alt yapısı ile de ülkemizin gururu olacak bir eseri kazandırdık. 789 bin m2 arsa laanı üzeirne kurulu 1 milyon m2 kapalı alanı ile şimdiden bu hastane dünyanın sayılı hastaneleri arasına girmiştir.

Toplam 107 branşta hizmet verecek olan hastanemizde tam kapasiteye ulaştığında 35 bin ayakta hasta almasını bekliyoruz.

Koronavirüs salgını insanlık olarak son bir asırda karşılaştığımız en büyük sağlık sorunudur. Az önce sayın başbakanın ifade ettiği, şu anda buldukları aşı ve ürettikleri ilaç noktasında adil bir paylaşım yapacaklarını ifade etmesi ve Türkiye'yi de bu kapsama dahil etmeleri bizim ancak Abe'ye şükran borcumuzun olduğunun göstergesidir."

(ANKA)