Japonya'nın başkenti Tokyo ve çevresinde dün itibarıyla etkili olan şiddetli kar nedeniyle en az 160 kişi yaralandı, Haneda Havalimanı’nda ise 132 uçuş iptal edildi.

Kaynak: İHA
Japonya’da şiddetli kar: 160 yaralı, 132 uçuş iptal
Fotoğraf: İHA

Japonya’da olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda kişi yaralandı, bazı uçuş seferleri iptal edildi.

Ülkenin Kanto-Koshin ve Kanto bölgeleri başta olmak üzere birçok kesiminde dün itibarıyle etkili olan şiddetli kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Başkent Tokyo’da 109, Kanagawa eyaletinde 39, Saitama eyaletinde 12 kişi olmak üzere en az 160 kişi kar ve buzlanma nedeniyle yaralandı. Tokyo’daki Haneda Havalimanı’ndan dün ve bugün gerçekleşmesi beklenen toplam 132 uçuş iptal edilirken, birçok şehirlerarası otoyol tedbir amacıyla araç trafiğine kapatıldı.

Tokyo, Osaka, Kyoto, Hyogo, Tokushima, Aichi, Gifu, Shizuoka, Nagano ve Yamanashi eyaletleri arasındaki birçok otobüs seferi iptal edildi, tren seferlerinde de gecikmeler yaşandı. 

Japonya Meteoroloji Ajansı’nın (JMA) dün yayınladığı şiddetli kar uyarısını bugün kaldırmasının ardından ulaşım hatlarındaki aksamaların büyük ölçüde normale döndüğü öğrenildi. 

KAR ALARMI VERİLMİŞTİ

JMA, dün ülkenin farklı kesimleri için şiddetli kar yağışı uyarısı yayınlamış, Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı ise mecbur olmadıkça dışarıya çıkmama ve araç kullanmama çağrısında bulunmuştu. Uyarıların ardından başkent Tokyo ve çevresindeki eyaletler başta olmak üzere birçok yerel yönetim alarma geçmişti. Dün gece saatlerinde etkisini artıran kar yağışının ardından Tokyo ve komşusu Saitama eyaletinde kar kalınlığı 8 santimetreye ulaşmıştı.