birgün

16° AÇIK

JES'e karşı direnen yurttaşlara jandarma saldırısı: 26 gözaltı

GÜNCEL 26.08.2019 13:32
JES'e karşı direnen yurttaşlara jandarma saldırısı: 26 gözaltı
Abone Ol google-news

BERKAY SAĞOL

Salihli’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde JES’e direnen yurttaşlara jandarma saldırdı, 26 kişi gözaltına alındı.

Manisa’nın Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı Mahallesinde yapılmak istenen JES'e karşı mahallelinin direnişleri sonrası şirket geri adım atarak çalışmaları durdurmuştu. Geçtiğimiz Cuma günü şirketin alana kamyonlarla iş makinelerini taşımak istemesin üzerine yurttaşlar buna engel olarak yeniden nöbete başladı.

Bugün sabah saatlerinde yurttaşlar JES inşaatı alanına giden yolun üzerinde JES istemediklerini söylemek için bir araya geldi. İş makinelerinin ve tırların geçeceği yolu kapatmak isteyen yurttaşlara jandarma cop ve biber gazıyla saldırdı. Saldırı sonrası Salihli Çevre Derneği Başkanı Av. Seçil Ege’nin de aralarından olduğu 26 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Jandarmanın saldırısında kadınların ve çocukların yaralandığı öğrenildi.

O anlarda çekilen, daha sonra ortaya çıkan görüntülerde bir jandarma erinin eylem yapan kadının telefonunu elinden çekip alması ve "Bir sürü video, fotoğraf çekti, telefonu kıralım” demesi de yer alıyor.

Salihli Çevre Derneği avukatı Özgür Erginbaş, şirketin yaptığı bu işlemin hukuksuz olduğunu belirtti. Erginbaş, “Şirket başka bir kişinin şahsına ait tarlasından hukuksuz bir biçimde yol yapmış ve bu yoldan alana tırlarını ve inşaat araçlarını sokmaya çalışıyor. Ayrıca mahkeme süreci devam ederken yaptıkları bu işlemler son derece hukuksuz” dedi.

ÖDP: SALDIRIYI KINIYORUZ

Jandarmanın JES’e karşı direnen yurttaşlara cop ve biber gazıyla saldırmasına Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi İlknur Başer tepki gösterdi. Başer, Salihli halkının tarım ve yaşam alanlarını koruma mücadelesinin yanında olduklarını belirtti.

Yaşamını korumak isteyen yurttaşlara yapılan jandarma saldırısını kınadığını belirten Başer, “Hacıbektaşlıların aylardır sürdürdüğü direnişi sonucu JES şirketi SANKO çalışmalarını durdurmuştu. Ancak iki gün önce şirketin tekrar alana iş makineleriyle girmesi sonucu halk yaşam nöbetine başlayarak cevap vermişti. Ülkede estirilmeye çalışılan anti demokratik rüzgârdan nemalanmak isteyen JES şirketleri dün Aydın Yılmazköy'de bugün Hacıbektaşlı'da yaptıkları hukuk dışı fırsatçılığa polis-jandarmanın halka saldırarak destek olması şirketlerin nereden güç aldığını açıkça ortaya koymaktadır. Şirketlerin devleti haline gelmiş olan ve hukuk kararlarını tanımayan bu zorba yaklaşım halkın direnişiyle mahkûm olacaktır. Gözaltına alınan ve yaralanan halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Salihli halkının tarım ve yaşam alanlarını koruma mücadelesinin yanındayız” şeklinde konuştu.

jes-e-karsi-direnen-yurttaslara-jandarma-saldirisi-616843-1.

jes-e-karsi-direnen-yurttaslara-jandarma-saldirisi-616844-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol