birgün

25° AÇIK

DÜNYA 18.02.2020 11:49

John Bolton: Trump Halkbank soruşturmasına Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştı

Trump'ın ifade vermesi engellenen eski danışmanı Bolton Duke Üniversitesi'nde katıldığı etkinlikte konuştu

John Bolton: Trump Halkbank soruşturmasına Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştı

ABD Başkanı Donald Trump'a açılan azil soruşturmasında ifade vermesi Senato'daki Cumhuriyetçiler tarafından engellenen eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton sessizliğini bozdu.

Bolton, Duke Üniversitesi'nde yapılan bir organizasyonda konuşurken, salonda canlı yayın yapılmasına ve kayıt alınmasına izin verilmedi. Ancak salondaki gazeteciler Bolton'un ifadelerini Twitter üzerinden duyurdu.

T24'ün haberine göre, bir öğrencinin Trump'ın kendisi hakkında attığı tweetleri sormasının üzerine kısa süre içinde yer alacak kitabının şu anda Beyaz Saray tarafından incelendiğini, bu yüzden konuşmasının yasak olduğunu ifade ederek, "O tweet atabiliyor ancak ben konuşamıyorum. Bu nasıl eşitlik?" diye sordu.

TRUMP, HALKBANK DAVASINA TÜRKİYE LEHİNE MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞTI

2018'de Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan bir görüşme hakkındaki soruyu da yanıtlayan Bolton, "ABD için doğru olduğunu düşündüğüm politikaları uygulamak için birçok şeyle mücadele etmeye razıydım" dedi. Bolton bu cevaptan sonra, "Beni kahraman ilân edin demiyorum. Neye bulaştığımı bildiğimi sanıyordum" ifadelerini kullandı.

Bolton, kitabının sansürlenebileceğini de ifade etti. Azil sürecinde kitabın bir bölümü sızmıştı. Bu bölümde Trump'ın siyasi rakiplerine soruşturma açılmadığı sürece Ukrayna'ya askeri yardım yapılmamasını söylediği aktarılıyordu. Bolton kitabının taslağında, Başkan Donald Trump'ın Halkbank ile ilgili soruşturma sürecinde Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştığını ve kendisinin de bundan duyduğu rahatsızlığı Adalet Bakanı William Barr ile paylaştığını yazdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol