birgün

24° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 18.02.2020 11:49

John Bolton: Trump Halkbank soruşturmasına Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştı

Trump'ın ifade vermesi engellenen eski danışmanı Bolton Duke Üniversitesi'nde katıldığı etkinlikte konuştu

John Bolton: Trump Halkbank soruşturmasına Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştı

ABD Başkanı Donald Trump'a açılan azil soruşturmasında ifade vermesi Senato'daki Cumhuriyetçiler tarafından engellenen eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton sessizliğini bozdu.

Bolton, Duke Üniversitesi'nde yapılan bir organizasyonda konuşurken, salonda canlı yayın yapılmasına ve kayıt alınmasına izin verilmedi. Ancak salondaki gazeteciler Bolton'un ifadelerini Twitter üzerinden duyurdu.

T24'ün haberine göre, bir öğrencinin Trump'ın kendisi hakkında attığı tweetleri sormasının üzerine kısa süre içinde yer alacak kitabının şu anda Beyaz Saray tarafından incelendiğini, bu yüzden konuşmasının yasak olduğunu ifade ederek, "O tweet atabiliyor ancak ben konuşamıyorum. Bu nasıl eşitlik?" diye sordu.

TRUMP, HALKBANK DAVASINA TÜRKİYE LEHİNE MÜDAHALE ETMEYE ÇALIŞTI

2018'de Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan bir görüşme hakkındaki soruyu da yanıtlayan Bolton, "ABD için doğru olduğunu düşündüğüm politikaları uygulamak için birçok şeyle mücadele etmeye razıydım" dedi. Bolton bu cevaptan sonra, "Beni kahraman ilân edin demiyorum. Neye bulaştığımı bildiğimi sanıyordum" ifadelerini kullandı.

Bolton, kitabının sansürlenebileceğini de ifade etti. Azil sürecinde kitabın bir bölümü sızmıştı. Bu bölümde Trump'ın siyasi rakiplerine soruşturma açılmadığı sürece Ukrayna'ya askeri yardım yapılmamasını söylediği aktarılıyordu. Bolton kitabının taslağında, Başkan Donald Trump'ın Halkbank ile ilgili soruşturma sürecinde Türkiye lehine müdahale etmeye çalıştığını ve kendisinin de bundan duyduğu rahatsızlığı Adalet Bakanı William Barr ile paylaştığını yazdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız