birgün

17° AÇIK

DÜNYA 08.10.2019 16:38

Johnson'dan Londra'da eylem yapan iklim aktivistlerine: Esrar kokan huysuzlar

Johnson'dan Londra'da eylem yapan iklim aktivistlerine: Esrar kokan huysuzlar

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci grubun, dün birçok ülkede eş zamanlı başlattığı ve iki hafta sürecek iklim eylemlerinde Londra'da pek çok kişi tutuklandı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson göstericileri, "esrar kokan ve işbirliği yapmayan huysuzlar" diye nitelendirdi.

Margaret Thatcher ile ilgili bir kitabın tanıtım etkinliğine katılan Johson, burada yaptığı açıklamada, göstericilerden "esrar kokulu konaklama yerlerini" terk etmelerini ve yol kapatma eylemlerine son vermelerini istedi.

Johnson, "Güvenlik görevlileri, yolların işbirliğini reddeden huysuzlar ve her türden protestocular tarafından kapatıldığını belirterek buraya gelmemi istemedi. Üzerime yumurta atılması riski olduğunu söylediler" diye konuştu.

Yokoluş İsyanı'nın Nisan ayında Londra'da düzenlediği ve günlerce süren protesto eylemlerinde 1130 kişi gözaltına alınmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız