birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 28.01.2020 23:55

José Martí 167 yaşında: Havana’da anıldı

José Martí 167 yaşında: Havana’da anıldı

Dış Haberler Servisi

Küba bağımsızlık mücadelesinin kahramanı José Martí doğumunun 167’nci yıldönümünde, Küba’nın başkenti Havana’da büyük bir yürüyüşle anıldı.

Yürüyüş geleneksel olarak Havana Üniversitesi’nde başlayıp José Martí’nin 17 yaşındayken zorla çalıştırıldığı Fragua Martiana’da son buldu.

Havanalıların, özellikle gençlerin yoğun katılımıyla yapılan yürüyüş kortejinde eski Devlet Başkanı ve Küba Devrimi’nin önderlerinden Komutan Raul Castro ve mevcut Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel birlikte yürüdü. Küba ulusal bağımsızlığının sembolü olan Martí, politikacı, yazar, şair, öğretmen ve gazeteciydi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız