TL'nin uzun dönemli reel efektif kur ortalamasından sapmaya göre gelişen piyasalardaki en ucuz para birimi olduğu değerlendirmesini yapan JP Morgan, TL'nin "ucuz" olduğunu belirterek ilave devaülasyona gerek olmadığına dikkat çekti.

Kaynak: AA
JP Morgan'dan TL yorumu: Adil değerinden ucuz, ilave devaülasyona gerek yok
Fotoğraf: Depophotos

Merkezi ABD'de bulunan yatırım bankası JP Morgan, Türk lirasının (TL) adil değerinden ucuz olduğunu belirterek, bundan sonra değer kaybına (devaülasyon) gerek olmadığını kaydetti. 

JP Morgan'ın "Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Gelişmekte Olan Piyasalar Yerel Piyasalar Pusulası" başlıklı raporunda Türkiye ile ilgili değerlendirmelere de yer verildi.

Raporda, "TL, temel açıdan çok ucuzladığı için yüksek enflasyonun rekabetçiliği azaltması artık daha az endişe verici bir durum. Rezerv büyümesinden ödün vermeden TL'yi büyük ölçüde istikrarlı tutabiliyorlar" denildi.

"TL, uzun dönemli reel efektif kur ortalamasından sapmaya göre gelişen piyasalardaki en ucuz para birimi" değerlendirmesine yer verilen raporda, Euro/TL çaprazındaki istikrara dikkat çekildi.

Raporda, "Euro/TL'deki istikrar, genel risk iştahını ve TL'nin davranışında küresel dolar trendlerini yansıtma isteğine işaret ediyor olabilir. Euro/TL yatay kalırken, dolar/TL son dönemde tamamen Euro/dolar çaprazındaki düşüşü yansıttı" denildi.

Eylül ayı başında "TL'de ağırlık artır" tavsiyesine başlayan JP Morgan, 8 Eylül tarihli müşteri notunda, "Model portföyümüze küçük bir miktar 'TL ağırlık artır' pozisyonu ekliyoruz. Temmuz başında opsiyonlarda TL uzun pozisyonu almıştık. Artık risk/ödül dengesinin doğrudan TL alımdan yana olduğunu düşünüyoruz" yorumu yer almıştı.