birgün

16° AÇIK

JP Morgan, TCMB'nin faiz kararını değerlendirdi: Politika faizi daha da negatif hale geldi

JP Morgan, faizi sabit tutan TCMB'nin faiz kararı hakkında yaptığı değerlendirmede para politikası kararlarının giderek piyasayla daha az alakalı hale getirdiğini belirtti. Politika faizinin reel olarak daha da negatif hale geldiği belirtildi.

EKONOMİ 22.07.2022 09:33
JP Morgan, TCMB'nin faiz kararını değerlendirdi: Politika faizi daha da negatif hale geldi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

ABD'nin önde gelen bankalarından JP Morgan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda değiştirmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutma kararı hakkında değerlendirmede bulundu.

Bloomberg HT'nin haberine göre; JP Morgan, faiz kararı hakkında yayımladığı değerlendirme notunda, Merkez Bankası’nın karar metninde “anlamlı bir değişiklik” yapma gereği duymadığını ve faiz kararının giderek piyasayla daha az alakalı hale getirdiğini belirtti.

TCMB’nin karar metninde, para politikasını sıkılaştırma hedefi olmadığını bir kez daha teyit ettiğini vurgulayan JP Morgan, “Merkez Bankası enflasyonla mücadelede etkinliği kanaatimizce şüpheli olan makroihtiyati tedbirlere devam edecektir.” dedi.

'FAİZ DAHA DA NEGATİF HALE GELDİ'

Diğer taraftan notta, enflasyondaki istikrarlı artış ve beklentilerdeki kötüleşme göz önüne alındığında, politika faizinin reel olarak daha da negatif hale geldiği belirtildi.

TCMB'nin güvercin duruşunda herhangi bir değişiklik göstermediğinin altını çizen JP Morgan, bu ayki karar metninde tek anlamlı değişikliğin artan küresel durgunluk risklerine atıfta bulunulması olduğunu söyledi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun