birgün

25° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 08.09.2017 20:03

Jury in USA approves warrant of arrest against Turkey’s former minister

Jury in USA approves warrant of arrest against Turkey’s former minister

Turkey’s former economy minister Zafer Çağlayan and former head of state-run Halkbank, Süleyman Aslan were recently charged by prosecutors in the U.S. with being involved in breaching of Iran sanctions illegally by wealthy Turkish-Iranian gold trader Reza Zarrab, who was arrested in the U.S. last year.

The indictment, which stands as a first in terms of a high-profile former member of Turkey’s AKP government getting charged in scope of investigations into the evasion of Iran sanctions, has been approved by the jury, issuing a warrant of arrest against both Çağlayan and Aslan, as Washington Hattı reported.

Source: https://www.birgun.net/haber-detay/zafer-caglayan-ve-suleyman-aslan-in-tutuklama-karari-juri-tarafindan-onandi-178469.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol