birgün

14° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 28.09.2021 14:18

Kabil Üniversitesi'ne kadınların girmesi yasaklandı

Taliban'ın Kabil Üniversitesi'ne rektör olarak atadığı Eşref Ghairat, kadınlara 'üniversiteye gelmemeleri' yönünde uyarı yaptı.

Kabil Üniversitesi'ne kadınların girmesi yasaklandı

Afganistan'da Taliban tarafından atanan Kabil Üniversitesi Rektörü, örgütün geçen ay iktidara gelmesinden bu yana Afganistan'da kadın haklarına bir darbe daha indirerek, ''gerçek bir İslami ortam'' sağlanana kadar kadınların çalışmak ya da okumak için üniversiteye dönmeyeceklerini söyledi.

Rektör Muhammed Eşref Ghairat, Twitter mesajında, ''Herkese için gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça, kadınların üniversitelere ya da çalışmasına izin verilmeyecek. Önce İslam'' dedi.

Ghairat, ülkenin önde gelen üniversitelerinden biri olan Kabil Üniversitesi'ne geçen hafta atandı. Ghairat'ın akademide daha önce deneyimi yok, ancak bir dizi tweet'te Taliban Kültür Komisyonu'nun önemli bir üyesi olduğunu ve El-Hicra Enstitüsü'nü 3 yıl boyunca yönettiğini belirtti.

Kabil Üniversitesi'nin yaklaşık 70 öğretim üyesi, Taliban'ın doktora sahibi Rektör Yardımcısı Muhammed Osman Baburi'yi görevden alması ve yerine Ghairat'ı getirmesinin ardından istifa etmişti.

Bu ayın başlarında liseler erkekler için yeniden açıldı, ancak kızlar henüz derslere dönmedi. Taliban liderliğindeki geçici hükümette ise kadın yok. (AJANS BİZİM)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol