Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının gündem maddeleri arasında memur ve emeklilerin maaşlarına yılın ikinci yarısı için yapılacak zam oranı olacak.

Kabine bugün toplanıyor: Masada hangi başlıklar var?
Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 3 haftalık aranın ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15.00'te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplanacak.

TRT Haber'deki bilgiye göre toplantının ana gündemi, ekonomideki gelişmeler olacak.

Kabine üyeleri, enflasyon ve fahiş fiyatlara ilişkin alınacak ilave tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

ZAM ORANLARI NE OLACAK?

Toplantıda; memur ve emeklilerin maaşlarına yılın ikinci yarısı için yapılacak zam oranı da öncelikli gündem maddesi olacak.

TGRT Haber Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan'ın kulislerde konuşulanları aktardığına göre, "Memurlar için iki formül var. İlk seçeneğe göre, aile yardımı ile birlikte 11 bin 848’e çıkan en düşük memur maaşı yüzde 85 artırılacak. Böylece memur maaşı 22 bin liraya çıkacak. İkinci seçenekte ise maaşlara 5 bin lira seyyanen zam yapılması kalan kısmın ise oransal yapılacak zamlarla net 22 bin liraya tamamlanacak.”

Toplantıda, İsveç'te Kuran yakılması da ele alınacak. Ankara'nın Stockholm yönetimine karşı atacağı diplomatik adımlar konuşulacak.

11-12 Temmuz'da Litvanya'da düzenlenecek ve Erdoğan'ın da katılacağı NATO liderler zirvesinin hazırlıkları görüşülecek.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPACAK

Kabine toplantısında, Fransa'daki protestolar ile Türkiye'nin hem yurt içi hem de sınır ötesinde yürüttüğü operasyonlar da değerlendirilecek.

Toplantının ardından Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.