birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.02.2021 00:49

Kadıköy'de gözaltına alınan 33 kişi serbest bırakıldı

Kadıköy'de gözaltına alınan 33 kişi serbest bırakıldı

Birleşik Mücadele Güçleri'nin (BMG), 4 Şubat'ta İstanbul Kadıköy’de yaptığı açıklama sırasında polisin müdahale ederek gözaltına aldığı ve tutuklama talebiyle adliyeye sevk edilen 33 kişi hakkında karar açıkladı.

İfadesi alınan 8 kişi akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı. Kalan 20 kişi adli kontrol şartıyla, 33 kişi ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Sulh Ceza Hakimliği'nde saatler süren ifade işlemleri ardından 33 kişi adli kontrol, yurt dışı yasağı ve ev hapsi gibi uygulamalarla serbest bırakıldı.

ÖZGE ELVAN DA SERBEST

Bu arada Berkin Elvan'ın ablası Özge Elvan da serbest bırakıldı. Özge Elvan'a yurtdışı çıkış yasağı konulduğu ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Birleşik Mücadele Güçleri, 4 Şubat Perşembe günü kuruluş deklarasyonlarını açıklamak üzere Kadıköy’de eylem çağrısı yaptı.

Açıklama yapılmasına izin vermeyen polis, Kadıköy’ün farklı noktalarında bir araya gelmeye çalışanları gözaltına aldı. ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut’un bulunduğu 65 kişi, Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Gezi eylemleri sırasında evinin bulunduğu Okmeydanı’ında polisin attığı gaz fişeği ile başından vuralatrak yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan da gözaltına alınan isimler arasında bulunuyordu. Eylemin yapılacağı alana 10 dakika mesafede bulunan Özge Elvan ve arkadaşları önce polis tarafından GBT gerekçesi ile durduruldu, ardından ise gözaltına alındı.