birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.06.2019 19:28

Kadıköy’de Hitler kostümüyle gezen kişiye yurttaşlardan tepki

Kadıköy’de Hitler kostümü giyerek insanlarla fotoğraf çekilmek isteyen bir kişiye halk tepki göstererek engel oldu. Kadıköy Bahariye Caddesi’nde diktatör Adolf Hitler’in kostümünü giyerek çevredeki insanlarla fotoğraf çekilmek isteyen kişiye yurttaşlar, Hitler’in dünya tarihinde faşizmi sembolize ettiği ve milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olduğu gerçeğini hatırlatarak engel oldu. Yurttaşlar, “Faşizmin dünyadaki en büyük sembollerinden olan kişiyi burada […]

Kadıköy’de Hitler kostümüyle gezen kişiye yurttaşlardan tepki

Kadıköy’de Hitler kostümü giyerek insanlarla fotoğraf çekilmek isteyen bir kişiye halk tepki göstererek engel oldu.

Kadıköy Bahariye Caddesi’nde diktatör Adolf Hitler’in kostümünü giyerek çevredeki insanlarla fotoğraf çekilmek isteyen kişiye yurttaşlar, Hitler’in dünya tarihinde faşizmi sembolize ettiği ve milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olduğu gerçeğini hatırlatarak engel oldu.

Yurttaşlar, “Faşizmin dünyadaki en büyük sembollerinden olan kişiyi burada olumlayamazsın” diyerek tepki gösterdi.

“KÖTÜ BİR FİGÜR OLARAK OYNAMAYA ÇALIŞTIM”

Hitler kostümü giyen kişi konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşarak şu açıklamayı yaptı:

“Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla başımdan geçenleri anlatmak istiyorum. Milyonlarca insanın vahşice katledilmesine sebep olan bir figürü seçerek, aldığım sorumluluğun farkındayım. Birini eleştirmek için onun kılığına girmenin en etkili eleştiri yöntemlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Mesleğin ustaları bunu defalarca kanıtlamıştır. (Bu cümleden de kendimi ustalarla bir tuttuğum anlaşılmasın lütfen.) Bu bilinçle sokağa çıktığımda, performansımda, Hitler’i olduğu gibi, asla sempati duymayarak ve sempati uyandırmaya çalışmayarak, “kötü” bir figür olarak oynamaya çalıştım.

Yanıma, ilerideki projelerime kaynak sağlamak için fotoğraf çektirdiğimi belirten bir yazı aldım. Yazının altına da bunun sadece bir performans olduğunu ekledim. Süreyya Operası’nın önündeyken, insanlar Hitler’e olan nefretini ve eleştirilerini yüzüme karşı söylediler. Yazımı okuduktan sonra saygı gösterip yollarına devam ettiler.

Performansım sırasında tanımadığım iki kişi yanıma geldi. Daha beni izlemeden, burada Nazi propagandası yapamayacağımı, Hitler’i olumlamama izin vermeyeceklerini söylediler. Kaldı ki benim de niyetim asla ve asla Hitler’i olumlamak değildi, hiçbir zaman da olamaz. Olayın büyümemesi için kendimi anlatmaya çalıştım, maalesef ikna olmadılar. Gerekirse beni takip edeceklerini, Kadıköy’de bu halde duramayacağımı, üzerimdekileri çıkarıp eve gitmemi söylediler. Sağduyulu davranıp, onları da anlamaya çalışarak oradan uzaklaştım.

Beni Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ne kadar takip edip, tekrar sıkıştırdılar. Bu tatsız olayın, fiziksel müdahaleye dönmemesi ve huzursuzluk çıkmaması için o bölgeden uzaklaştım.

Eve geldiğimde, binlerce kişinin beni görmesine rağmen, iki kişinin yaptığı müdahale sonrasında, tüm Kadıköylülerin bu müdaheleden sorumlu tutulmasına açıkçası üzüldüm. 14 yıldır Kadıköy’de ikamet eden biri olarak bunu kabullenmekte zorlanıyorum. Oysa ki performans yapan sokak sanatçılarına Kadıköy Belediyesi ‘sanatçı kartı’ veriyor. Olay sırasında bu karttan bende de mevcuttu, cebimde duruyordu.

Üzüntüm ise; bu rolü hakkıyla yapmak için hatırı sayılır bir emek vermişken, emeğimin hiçe sayılması ve tamamen yanlış anlaşılmamdır. Ben amacımı belirttim, kendi ağzımdan olanları size anlatmaya çalıştım ve üzüntülerimi dile getirdim. Bu süreçte Hitler performansımı askıya alarak, başka performanslarımı yapmaya devam edeceğim, çünkü bir emekçi olarak e(k)meğimin peşinde olmaktan başka bir amaç taşımıyorum.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız