birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 12.07.2021 11:00

Kadıköy'de kilise kapısı üzerinde dans eden 3 kişi serbest bırakıldı

Kadıköy'deki Surp Takavor Kilisesi'nin giriş kapısının üzerindeki duvara çıkarak oynayan üç kişi hakkında ev hapsi istendi. Mahkemeye çıkarılanlardan 2'si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi serbest bırakıldı.

Kadıköy'de kilise kapısı üzerinde dans eden 3 kişi serbest bırakıldı

İstanbul'un Kadıköy ilçesinde trafiğe kapalı alanda dün akşam (11 Temmuz 2021) bir kalabalık oluştu. Surp Takavor Kilisesi'nin önündeki yaya yolunda bir grup müzik eşliğinde eğlendi.

Bu sırada kalabalıktan 3 kişi, kilisenin giriş kapısının üzerindeki duvara çıkarak oynadı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bir grubun Kadıköy Surp Takavor Kilisesi'nin duvarının üstüne çıkarak müzik eşliğinde oynamasına ilişkin soruşturma başlattı.

Savcılık, soruşturma kapsamında, kimliğini tespit ettiği şüphelilerin yakalanmasına yönelik emniyet güçlerine talimat verdi.

Polis ekipleri yaptıkları çalışmada, kilise duvarının üstüne çıkarak oynadığı iddia edilen 3 şüpheliyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan üç kişi, bugün emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal ilçesindeki Anadolu adliyesine sevk edildi. Üç kişi daha sonra ev hapsi istemiyle hakimliğe çıkarıldı.

Adliyeye sevk edilenlerden 2'si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi serbest bırakıldı

HDP milletvekili Garo Paylan da "Kadıköy’deki kilisemize saygısızlık yapanları ve yol verenleri kınıyorum," diyerek İçişleri Bakanlığı'nı o noktada görev yapan polisler hakkında soruşturma açmaya çağırdı.

AKP'DEN TEPKİLER

Görüntüler sosyal medyada tepki çekerken, AKP Sözcüsü Ömer Çelik'ten bir açıklama geldi. "Kadıköy Surp Takavor Kilisesi'nin duvarının üstüne çıkan bir grup, bu dini mekana gösterilmesi gereken saygıya yakışmayan davranışlarda bulunmuştur. Surp Takavor Kilisesi'ne yönelik bu saygısızlığı kınıyoruz. Mabedlere yapılan saygısızlık herkese karşı saygısızlıktır" diyen Çelik, şöyle devam etti:

"Camileri, kiliseleri, havraları hedef alan, dini mekanların saygınlığına yaraşmayan her türlü eylemi provokasyon olarak değerlendiriyoruz ve insanlık adına mahkum ediyoruz."

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Twitter'dan paylaştığı mesajda, "Kadıköy Surp Takavor Kilisesi'ne yapılan saygısızlığı kınıyoruz. Din ve vicdan hürriyeti asıldır. Mabedler kutsaldır, dokunulmazdır. Bu saygısızlığı yapanlar hukuk önünde hesap vereceklerdir. Milletimiz, dün olduğu gibi bugün de bu tür kışkırtmalara prim vermeyecektir" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol