birgün

5° KAPALI

Kadıköy Kent İnisiyatifi: AVM değil nefes almak istiyoruz

Kadıköy Kent İnisiyatifi, Söğütlüçeşme'de yapılmak istenen AVM projesini protesto etti. Kadıköylüler, "AVM değil yeşil alan istiyoruz" dedi.

ÇEVRE 01.12.2022 14:08
Kadıköy Kent İnisiyatifi: AVM değil nefes almak istiyoruz
Abone Ol google-news

Asena TUNCA

Kadıköy Kent İnisiyatifi, Söğütlüçeşme'de AKFEN Holding iştiraki Fıratcan İnşaat tarafından yapılacak AVM projesini protesto etmek için holdingin Levent'teki binası önünde basın açıklaması yaptı.

"Akfen Holding Söğütlüçeşme'den elini çek ne AVM ne otopark ne viyadük, yapılaşmaya hayır" yazılı pankart açan Kadıköylüler, "ÇED gereklidir", "Depremde AVM'ye mi sığınacağız?", "Avm değil nefes almak istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Kadıköy Kent İnisiyatifi adına söz alan Cihan Uyanık, "Söğütlüçeşme'deki arazinin içine girdik, 270 ağacın kesildiğini tespit ettik. Geri 250 ağaç kalmış. Şirket açıklamasında 418 ağaç var dedi. 'Gösterin' dedik sustular" ifadelerini kullandı.

BAKANLIK'IN YEŞİL ALANLARI UMURSAMADIĞINI BİLİYORUZ

Yeşil alanlar ve deprem toplanma alanları istediklerini belirten Uyanık, "Bu ruhsatı nasıl aldıklarını biliyoruz. Bakanlık'ın yeşil alanları umursamadığını da biliyoruz. Biz önce o inşaatı durduracağız, sonra sizleri yargılayacağız bundan emin olun" dedi.

Kadıköy Kent İnisiyatifi adına basın açıklamasını okuyan Fulya Girginer, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılında Söğütlüçeşme’de gerçekleştirilmek üzere bir AVM/GAR Projesi ve İmar Planı değişikliği hazırladı. Proje Kadıköylüler, TMMOB, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve dönemin Kadıköy Belediyesi’nin planlara yoğun itirazı ve açtıkları dava sonucunda iptal edildi" dedi.

kadikoy-kent-inisiyatifi-avm-degil-nefes-almak-istiyoruz-1094928-1.

İptal gerekçesi olarak, planlama esasları ve teknikleri ile şehircilik ilkelerine uygun olmadığı anlaşılan dava konusu planlarda hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmamasının gösterildiğini söyleyen Girginer, "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2021 Aralık ayında revize edilmiş planları askıya çıkardı. Çevre, Şehircilik ve İklim İstanbul İl Müdürlüğü’nün sayfasında 'bilirkişi raporlarında belirtilen gerekçeler doğrultusunda gerekli tüm revizelerin yapıldığı' ifade edilmekle birlikte, yeni projenin ne olduğu kamuoyuna açıklanmadı" dedi.

Proje içeriğinin kamuoyu ile paylaşılmadığını söyleyen Girginer, "Bazı bilgileri, halka açık bir firma olan müteahhit AKFEN Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin, 6 Nisan 2022’de yaptığı KAP açıklamasından öğrendik. Açıklamada, AKFEN Holding iştiraki Fıratcan İnşaat Ticaret ve Turizm A.Ş.'nin toplam 20 milyon avro bedelle, Yüksek Hızlı Tren Viyadüğü ile birlikte Söğütlüçeşme'yi bir kültür, sanat ve yiyecek-içecek merkezi haline getirecek yapılaşmayı planladığı belirtiliyor" diye konuştu.

BİLDİK SENARYO DEVREDE

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) projeyi “viyadük ve çevre düzenlemesi” diye tanımlayarak Kadıköylülerden gelecek tepkileri azaltmaya çalıştığını kaydeden Girginer sözlerini şöyle sürdürdü: "Söğütlüçeşme’de bildik senaryo devrede. Kamusal bir fayda üretmeyecek bu projenin amacı Fıratcan İnşaat’ın kasasını doldurmak. Fıratcan İnşaat’ın 25 Mart 2019 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bakan yardımcısı olan Mücahit Demirtaş'ın kardeşi Celal Demirtaş’tı. Halk yoksullukla boğuşurken, kamu kaynakları hem iktidar çevresine, hem de sermayeye aktarılmaya devam ediliyor. kentin içinde kalan az sayıdaki yeşil alanlardan biri olan bu alanın yeşil alan olarak kullanılmaya devam edilmesini istiyoruz. Söğütlüçeşme’de bu çalışma hemen durdurulmalı, yeşil alan korunmalı, Haydarpaşa Garı, bir an önce gar hizmetlerini vermeye başlamalıdır."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol