birgün

23° AÇIK

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda 'pembe' tartışması

CHP’li Saliha Sera Kadıgil'in "Toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ibareler rapordan çıkarılmalı" önerisine AKP Kaynarca "Pembeyi yedirmeyiz" karşılığı verdi.

KADIN 06.07.2020 13:06
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda 'pembe' tartışması
Abone Ol google-news

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde 'Başta Kız Çocuklarının Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Alanlarına Yönlendirilmesi' üzerine araştırma yapmak için kurulan Alt Komisyon 476 sayfalık rapor hazırladı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun raporunda yer alan kız çocuklarının pembeyi sevmesine yönelik ifade, vekiller arasında tartışmaya neden oldu. CHP'li Kadıgil'in "Toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ibareler rapordan çıkarılmalı" önerisine AKP'li Kaynarca'dan "Pembeyi yedirmeyiz" karşılığı geldi.

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem'in haberine göre, geçen hafta raporun masaya yatırıldığı son toplantıda yaşanan tartışma Meclis tutanaklarına özetle şöyle geçti:

Saliha Sera Kadıgil Sütlü (CHP İstanbul Milletvekili): Bence bu komisyonun varlık amacı toplumsal cinsiyet önyargılarını yıkmaktır ve bu raporun da bir numaralı önermesi bu olmak zorundadır. Bazı sayfalarda cinsiyetçi ibarelere rastladım. Erkekler-kızlar arası mesela 'biyolojik farklar' olarak geçiyor. Kız çocuklarının pembeyi sevdiğine dair araştırmalar olduğu söyleniyor. Bunlar artık kadın hakları savunucularının ve feminist öğretinin kökten reddettiği ve bu toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ibareler; benim naçizane önerim bunların çıkartılması gerektiği yönünde olacak.

'PEMBEYİ YEDİRMEYİZ SERA HANIM'

Bahar Ayvazoğlu (AK Parti Trabzon Milletvekili): Biyolojik farklılık konusuna küçük bir atıfta bulunayım. O anlamda Sera'ya katılmıyorum çünkü biyolojik farklılıklarımız var. O yüzden bazımız kadın, bazımız erkek. Ben, bir kız çocuğu, bir erkek çocuğu annesi olarak çocukların doğuştan getirdikleri birtakım farklılıkları çok rahat gözlemleyebiliyorum. Hani pembe renkten örnek verecek olursak evet, kız çocukları pembe rengi seviyor, annelerinin pembe rengi vurgusu yapmamasına rağmen. Dolayısıyla aslında bizim için önemli olan şu; kız ya da erkek çocuk ne, hangi yetenekle doğuyorsa, onunla alakalı biz ebeveynlerin, siyasilerin, onları potansiyelleri noktasında yönlendirmemiz ve bunları da birtakım hani cinsiyetçi bir kimlikle değil.

Tülay Kaynarca (AKP İstanbul Milletvekili): Pembeyi yedirmeyiz Sera Hanım.

Sera Kadıgil: Şunu demek istiyorum. Kızlar pembe sever, erkekler mavi sever. Buradan başladığımız anda doğuştan gelen şeyleri kabul ettiğimiz anda işte şuna doğru evrilmeye başlıyoruz.

Bahar Ayvazoğlu: Bilimsel açıdan bir genelleme yapabiliyorsak eğer farklı değil miyiz? Bu farklılıklarımızla birlikte zenginleşelim.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol