birgün

7° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 24.10.2021 15:13

Kadın kooperatifi Güllük’te

Anatolie Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Güllük’te ürünlerini pazarlıyor.

Kadın kooperatifi Güllük’te

NEVZAT ÇAĞLAR TÜFEKÇİ

Kadın emeğini değerlendirmek, kadınları üretimin içine çekmek ve kadını ekonomik bağımsızlığa kavuşturmak amacıyla ve sadece kadın emeğinin yarattığı ürünleri pazarlamak için kurulan Anatolie Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, hem Güllük Aile Çay Bahçesini işletiyor hem de ürünlerini burada pazarlıyorlar. Kooperatif, Milas Belediyesine ait Güllük Aile Çay bahçesinin de işletmeciliğini üstlenmiş durumda.

Kooperatif ortaklarından ve yönetim kurulu üyesi Berrin Naz, “Ürünlerimize olan ilgi çok büyük. Ürünlerimi doğal ve beğeniliyor. Bir alan daha sonra gelip bir daha alıyor, çevresine tavsiye ediyor. Ürünlerimizi kendi ellerimizle hazırlıyoruz. Hepsi kadın emeğinin ürünü,” diye konuştu.

Berrin Naz, ürünlerini şöyle sıraladı: Reçel çeşitleri, tarhana, zeytin, zeytinyağı, kuru domates, ada çayı, erişte, kekik suyu, kantaron yağı vd.

Naz daha sonra şunları ilave etti: “Kadınlar geliyor. ‘Bunları siz mi yapıyorsunuz?’ diye soruyorlar. Evet biz yaptık deyince cesaretleniyorlar. Biz evde oturuyoruz, o zaman bizim yaptıklarımızı size getirelim diyorlar. Siz evde üretin, biz alırız diyoruz. Onları üretmeye teşvik ediyoruz. Biz bundan memnun oluyoruz. Bizim burada satış yapmamız, kadınları cesaretlendiriyor.”

Kooperatif ortaklarından Zülal Küçüktaş da şunları söyledi: “Çay bahçesini kooperatif olarak işletmeye başlayınca buraya olan ilgi arttı. Her şeyden önce temiz ve hijyen bir ortam yarattık. Çay bahçesine gelenler, kadın elinin değdiği her yer başka olur diye memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Burada, işletmecilik ve kooperatifçilik açısından örnek bir çalışma ortaya koyduğumuzu düşünüyoruz.”

Belediye olarak kırsal mahalle çalışmalarından sonra çay bahçesindeki kooperatif ortaklarını ziyaret eden Milas Belediye Başkan Yardımcısı Halil Mutlu; Milaslı kadınların, kadın emeğini ve üretimini kooperatif çatısı altında örgütlemelerinin örnek bir çalışma olduğunu; kooperatif kurucusu ve ortağı olan kadınların farkındalık yaratan bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerini kutladığını söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol