birgün

19° AZ BULUTLU

SİYASET 27.03.2020 15:06

Kadın müdürlüğüne erkek müdür ataması, Meclis’e taşındı

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Batman’da Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne erkek müdür atanması ile ilgili olarak Meclis’e soru önergesi verdi

Kadın müdürlüğüne erkek müdür ataması, Meclis’e taşındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, Batman Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne erkek müdür atanmasını Meclis gündemine taşıdı.

MA'nın aktardığına göre, Batman Belediyesi'ne kayyum atamasının ardından belediyenin tüm birim müdürleri değiştirilirken, Hevi Kadın Atölyesi ve Selis Kadın Danışma Merkezi'nin de bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne erkek müdür atandı.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, kadın birimine erkek müdürün atanmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a yanıtlaması için şu soruları sordu:

*Kadın kurumlarını bünyesinde barındıran ve misyonu kadın sorunlarına odaklanmak olan bir pozisyona bir erkeğin atanmasıyla ne amaçlanmıştır?

*Kadınların hayatın her alanında erkeklerden daha eşitsiz bir konumda yaşamaya zorlandığı Türkiye’de, kadınların bulunması gereken görevlere, erkeklerin atanmasıyla toplumsal cinsiyet eşitliği nasıl sağlanacaktır?

*Belediyelere kayyım atamak başlı başına hukuksuz ve anti demokratik bir uygulamayken, aynı zamanda belediye yönetimine yeni atamalar yapmak hangi demokrasi ve hukuk ilkeleriyle bağdaşmaktadır?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız