birgün

10° GÖK GÜRÜLTÜLÜ YAĞMURLU

Kadına şiddet dışında her şeyi konuşuyorlar

GÜNCEL 18.06.2021 09:07
Kadına şiddet dışında her şeyi konuşuyorlar
Abone Ol google-news

Hüseyin Şimşek

Kadına karşı şiddetin nedenlerinin belirlenmesi için çalışan TBMM Araştırma Komisyonu’nda MHP, yıllar önce gösterimi sona eren bir TV dizisini hedef gösterdi. Kadına şiddetin nasıl önleneceğine ilişkin somut öneri ise gelmedi.

TBMM Araştırma Komisyonu’nun gündemi, televizyon ve sinema sektöründe şiddet, istismar, mobbing vakaları oldu. Çok sayıda kurum temsilcisinin sunum yaptığı komisyonda tartışmalı ifadeler kullanan Televizyon Ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği Genel Sekreteri Burhan Gün, “Cinsiyetçi dil ya da taciz, mobbing vakaları… Toplamda sektörün bütününe baktığımızda çok küçük bir bölüm görünür yani çok küçük, az sayıdadır fakat yansımaları çok fazladır. Efekt etkisi çok yüksektir sektörümüzün. Yani 40-50 bin kişilik haftalık üretim yapan bir endüstride birkaç tane vakanın bir bütüne yayılmasının algısal olarak çok doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.


TÜRK AİLE YAPISINDA GÖRMEDİK

MHP Milletvekili Esin Kara da kadına şiddete karşı herhangi bir eleştiride bulunmak yerine 2011 yılında yayın hayatı son bulan Kavak Yelleri isimli dizi üzerinden “Türk aile yapısı” vurgusunda bulundu. Kara, “Kavak Yelleri diye bir dizi vardı. Öyle bir şey ki üç beş erkek, üç beş kız, her türlü kombinasyonla çıktılar. Böyle bir mantığı Türk aile yapısında görmedik” dedi.

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan ise komisyonda yaptığı sunumda çok sayıda kesimi hedef gösteren açıklamalara imza attı. Kemal Sunal’dan feministlere kadar çok sayıda kişi ve kesimi eleştiren Burhan, “Gerek LGBT gerek feminist derneklerin erkeği, kültürü ve dini yok sayma noktasında hareket ettiğini, bunun da kadına yönelik şiddeti azaltmadığını, tam tersi, negatif bir unsur oluşturduğunu söylüyoruz. Önemli olan dengedir, adalettir, ahlaktır. Biz, milli, yerli ve dini hassasiyetler olarak meselelere bakarız. Bunu kabul ederler, etmezler. Ayrıyeten filmlerde, dizilerde sadece kadına yönelik şiddet değil, bu topluma ait ezana, bayrağa, kültürümüze ait… Bir dönem Kemal Sunal filmlerinde dini ve dindarları gerici, yobaz gösteren senaryolar olmuştu, bunları da şiddetle reddediyoruz” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol