birgün

20° AÇIK

KADIN 08.03.2021 18:07

Kadınlar 8 Mart’ta alanlarda: Patriyarkaya karşı eşit ve özgür bir ülke istiyoruz!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin birçok kentinde kadınlar erkek şiddetine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı alanlara çıktı. Birçok ilde 8 Mart eylemleri gerçekleştirilirken İstanbul Taksim’de yapılan Feminist Gece Yürüyüşü için düzenlenen basın açıklamasında, "Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!" denildi.

Kadınlar 8 Mart’ta alanlarda: Patriyarkaya karşı eşit ve özgür bir ülke istiyoruz!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar sokaklara çıkıyor. Erkek şiddetine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden kadınlar birçok kentte eylemler gerçekleştirdi. İstanbul’da ise Feminist Gece Yürüyüşü binlerce kadının katılımı ile gerçekleştirildi.

Eylemde yapılan basın açıklamasında, "Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!" denildi.

İllerde yapılan eylemler ve İstanbul’daki gece yürüyüşüne dair bilgiler şöyle:

20:35 - KADINLAR KARAKÖY'E ULAŞTI

19. Feminist Gece Yürüyüşü kapsamında kadınlar, Karaköy'e ulaştı.

19:40 - FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI

19. Feminist Gece Yürüyüşü başladı. Binlerce kadın Karaköy'e yürüdü.

Video: @8MartYuruyus

19:30 - "FEMİNİST İSYAN HER YERDE"

Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim'de basın açıklaması okundu.

Açıklamada, "Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz" denildi.

"Geçtiğimiz yıl coşkumuzla, isyanımızla, dayanışmamızla yan yana durduğumuz yürüyüşümüzden birkaç gün sonra pandemi hayatlarımızı birdenbire değiştirdi" ifadelerine yer verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Fiziki mesafelerimiz artarken eşitsizlikler olağanca hızıyla derinleşmeye, hepimizi bambaşka yerlerden vurmaya başladı. Bizler ise umutsuzluğa kapıldıkça bu kalabalığı hatırladık. Dayanışmamızın gücü umudumuz oldu, feminist mücadelemiz ise direncimiz.

Bizler patriyarkanın evde, işte, sokakta, her alanda her fırsatta, kimi zaman açıkça kimi zaman sinsice üstümüzde egemenlik kurma gayretini biliyoruz, tanıyoruz. Feminizm bize hayır deme, kendi hayatımıza, bedenimize ve emeğimize sahip çıkma gücü veriyor, aldığımız bu güçle her alanda isyan ediyor, mücadele yürütüyoruz. Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz."

Açıklama, şöyle devam etti:

"Pandemi nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldığımızda ev işini, çocuk bakımını üstümüze yıkanlara, ailede baba, koca, sevgiliye, erkek şiddetine karşı isyan ediyoruz! Feminist isyan evde, ailede!

Kimi arzulayacağımızı, kimi seveceğimizi, nasıl sevişeceğimizi bize dayatanlara, hizaya sokup şiddet uygulamaya çalışanlara, bedenlerimizden, arzularımızdan korkanlara karşı feminist isyan yatakta!

Bizi evlerin içine, istedikleri mekanlara, belli saatlere, belli kıyafetlere sıkıştırmaya çalışanlara karşı feminist isyan gecede, sokakta!

İtiraz etmemizi, hakkımızı aramamızı engellemek için her gün nefret diliyle hedef gösterenlere, kayyumlara, sokakları bize kapatanlara, keyfi gözaltılara, çıplak aramalara, haksız tutuklamalara, ev hapislerine karşı feminist isyan meydanlarda, dayanışmada!

Pozisyonunu kullanarak bizi sömürmeye çalışanlara, krizin bedelini omzumuza yıkanlara, ancak üç kadından birinin istihdam edilmesine razı olanlara, utanmadan kadın çalışmasa da olur diyenlere karşı feminist isyan iş yerinde, ofiste, şantiyede, sendikada!

Cinsel tacizi saklayabileceklerini sananlara, unutulur diyenlere, şiddete karşı tedbir almayıp, ortak olanlara karşı feminist isyan sosyal medyada!

Toplumsal cinsiyet eğitimlerini engelleyip kadın üniversitesi açmayı planlayanlara, öğrencileri taciz edenlere, seçilmiş değil atanmış yönetimlere karşı feminist isyan akademide, kampüste, okulda!

Kariyerini kadın meslektaşlarını istismar ederek inşa edebileceklerini sananlara, sanat kılıfı altında cinsel tacizi meşrulaştıranlara, sahneyi, kamerayı kendine kalkan edip bizi susturacaklarını sananlara karşı feminist isyan sette, sanatta!

Pandemiyi bahane edip görevini yapmayarak kadınların şiddetten uzaklaşmasına engel olanlara, kadın cinayetlerini önlemeyenlere, kadınları tekrar tekrar mağdur eden yargılamalara, hayatını savunan kadınlara en ağır cezaları reva görürken şiddet uygulayan erkekleri ödüllendiren erkek adalete karşı feminist isyan karakolda, adliyede!

Erkek şiddetiyle mücadele etmek yerine kadın düşmanlarının sözüne uyarak İstanbul Sözleşmesi’ni, nafaka hakkını, eşit ve şiddetten uzak yaşama hakkımızı tartışmaya açarak ayrımcılığı ve şiddeti destekleyenlere karşı feminist isyan sözümüzün ulaştığı her yerde!

Hastanelerde canla başla emek veren kadınlara bir de şiddet ve mobbing uygulayanlara karşı feminist isyan hastanede!

Kürtaj ve doğum kontrole erişim haklarımızı kısıtlayanlara, bizi çocuk doğurmaya mecbur görenlere karşı feminist isyan kadınların kararlarında!

Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, “LGBT yoktur” diyenlere karşı feminist isyan her yerde!

Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!

#FeminizmÖzgürleştirir biliyoruz;

Feminist isyan her yerde, hayatın her alanında!"

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-patriyarkaya-karsi-esit-ve-ozgur-bir-ulke-istiyoruz-850070-1.

19.00 - KADINLAR SIRASELVİLER CADDESİ'NDE EYLEMLERİNİ SÜRDÜRDÜ

19. Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar Sıraselviler Caddesi'nde eylemlerini sürdürdü.

18:00 – TAKSİM’DE TOPLANMALAR BAŞLADI

İstanbul’da gerçekleştirilen 19. Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de toplanmalar başladı. Kadınlar, ellerinde döviz ve pankartlarla Sıraselviler Caddesi’nde bir araya geldi.

İstanbul Valiliği, dün yaptığı açıklamada Taksim Meydanı’na çıkan metro ve finiküler seferlerinin saat 14:00’ten sonra iptal edildiğini duyurmuştu.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850055-1.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850056-1.


KENTLERDE 8 MART

İZMİR'DE 8 MART COŞKUSU

İzmir’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü büyük bir coşku ile kutlanıyor. Birçok kadın platformu ve derneklerinin katılımı ile gerçekleşen buluşmada, kadınlar aşağıya bakmayacaklarını vurguladı.

Yüzlerce kadın Alsancak’ta buluşurken, Boğaziçi tutuklularına özgürlük istedi.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850066-1.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850067-1.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850068-1.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850069-1.

ANKARA: ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ

Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliği Ankara’daki Sakarya Caddesi’nde gerçekleşti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı alana kadınların hazırladıkları pankartlar kontrol edilerek alındı.

“Eteğime değil emeğime bak”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Tabuları yıkarım bulaşığa karışmam”, “Feminist mücadeleden geri dönüş yok”, “Ölmek istemiyoruz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” dövizleri taşıyan kadınlar, erkekler tarafından öldürülen kadınların ismini anarak “İsyan”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganları attı.

8 Mart için Ankara’da bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep etti. Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına protesto eden ve tutuklanan öğrencilerin yanında olduklarını belirten kadınlar, “Aşağı bakmıyoruz” dövizleri de taşıdı. Sakarya Caddesi’ne girişte bir kadının “Boğaziçi eylemleri nedeniyle arama kararı olduğu gerekçesiyle” gözaltına alındığını belirten kadınlar, “Kayyım rektör istemiyoruz” dedi.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850052-1.

DİYARBAKIR: KADIN CİNAYETLERİ, TACİZLER VE TECAVÜZLER POLİTİKTİR

Diyarbakır’da kadınlar, “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” sloganıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi gerçekleşti.

Farklı renkte flamalarla süslenen İstasyon Meydanı’nın birçok noktasına “Kadın cinayetleri, tacizler ve tecavüzler politiktir”, “Eşit ve özgür bir yaşam için hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Doğanın ve kadının özgürlüğü için ekolojik yaşamı savunuyoruz” ve “Kadın tutsaklar için kadınlar için adalet” yazılı pankartlar asıldı.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850054-1.

ÇORUM: ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER ETKİN UYGULANSIN

Çorum Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle önce “kadın yürüyüşü”, sonrasında ise Kadeş Barış Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenlendi.

Siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınız, anayız, barıştan yanayız” sloganları atıldı. Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Nurcan Hasırcı Doğan, “Erkek egemen kapitalizmin yarattığı yoksulluğu, işsizliği, ayrımcılığı, eşitsizliği, cinsiyetçiliği, gericiliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı ve militarizmi en ağır biçimleriyle yaşıyoruz. Bugün pandemi ile birlikte mücadele nedenlerimiz çok daha katmerli hale getirilmiş durumda” dedi. Doğan, “İstanbul sözleşmesi başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmeler etkin uygulansın. Örgütlü kadın mücadelemizle, özgür bir toplumu inşa edelim” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol